Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

URFA GÖBEKLİTEPE VE ELAZIĞ HARPUT ÖRNEKLERİYLE TURİZM VE YEREL YÖNETİM

URFA GÖBEKLİTEPE VE ELAZIĞ HARPUT ÖRNEKLERİYLE TURİZM VE YEREL YÖNETİM
  • 28.10.2018
  • 69 kez okundu
Reklam
 FEHMİ KÖFTEOGLU
Yerel yönetimlerin önemi üzerine hergün herkes bir şeyler söylüyor.
Bu kapsamda yerel yönetimlerin turizmdeki yeri ve önemi üzerinde duruluyor.
Konuyu son dönemde yaşanan iki olay üzerinden ele alacağız.

Bunlardan biri geçtiğimiz günlerde yeni turizm bakanı Mehmet Ersoy’un bir grup gazeteci ile birlikte Güneydoğu’ya yaptığı gezi kapsamında Mardin ve Şunlıurfa, biri de geçen hafta bizim de içinde olduğumuz bir grup basın mensubunun Harput’un BM UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne alınması üzerine belediye başkanının davetlisi olarak gittiğimiz Elazığ’dır.
Bakanın Güneydoğu bölgesine gezisi sırasında söylediği ‘Buraları ilk kez görüyorum” gibi skandal açıklamalar ayrı bir yazı konusu.
Gezinin bu yazıyı ilgilendiren konusu Habertürk Gazetesi’nden Fatih Altaylı’nın yaşadığı daha sonra köşesine aldığı olaydır.
Altaylı o yazısında şöyle diyordu:
                                                                                      *****
Mardin’de ve Urfa’da karşılaştığımız, konuştuğumuz herkes bölgenin kültürel ve tarihi değerlerini gayet iyi biliyor, bunun dünyaya anlatılmasını, tanıtılmasını istiyordu.
Buraların bir turistik destinasyon haline gelmesi, özellikle Avrupalı turistlerin buraların ekonomisine katkıda bulunması en büyük arzuları.
Ancak zurnanın zırt dediği yer burası.
Niye mi?
Anlatayım.
Mardin’de gece kaldığımız otele döndüğümüzde bütün sıcak altında dolaşmaktan bitap düşmüş vaziyette buz gibi bir bira çekti canım.
Sorduğum zaman “Otelimizde alkollü içki satmıyoruz” yanıtı aldım.
Urfa’da da durum farklı değil.
Böyle bir tercihi yaptığınız zaman “Bize Batılı, bol paralı turist gelsin ve buranın kalkınmasına katkı sağlasın. Kentin gelir düzeyi
artsın” diyemezsiniz.
Ben “Neyse canım” der geçerim.
Alman, Fransız, İngiliz, Amerikalı, Japon geçmez.”
                                                                            ****
Bunca değer bunca güzel şey ve bir saplantı
Ne yazık ki aynı durum Elazığ için de geçerli.
Şehir sahip olduğu birçok değer yanında bir de Harput Kalesi Birleşmiş Milletler UNESCO Tarihi Miras Geçici Listesine alınmış.
Tek başına bu bile Türkiye geneli, şehir özeli ve turizm için önemli kazanım iken yalnız bu özelliği ile bir turizm destinasyonu olabilecekken Mardin Urfa ve benzeri durumda olan diğer illerdeki gibi, resmi değil ama fiilin alkol yasağının olması, bütün kazanımları kullanılamaz hale getiriyor.
Elazığ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mücahit Yanılmaz Erbakan’ın yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcılığı yapmış.
Sonra Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde EGO Genel Müdürlüğüne kadar gelmiş.
Buralarda edindiği deneyimle daha önce ağabeyinin yaptığı Elazığ  Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına  AKP’den getirilmiş bir kişi.
Belediyecilik konusunda deneyimleri ve bu deneyimlerini şehre kazandırması konusunda güzel şeyler yapmış bu noktadan kutlanacak işleri var.
Örneğin Türkiye’nin tek havyan hastanesi kurmuş. Yine Türkiye’de elektrikli otobüsü şehir içi ulaşımında kullanan ilk belediye olmuş.
Köpek ‘Mekruh’ ama hastanesi var
Buna benzer başka uygulamaları ile şehircilik konusunda bu güzel şeyleri yapan birinin alkol konusuna gelince ‘Saplantı’ denecek konumda olması ve böyle bir anlayış sergilemesi şaşırtıyor.
Belediye Başkanından başka ülkelerden bilim adamlarının hayvan hastanesini görmeye geldiğini, görenlerin de kendilerini kutladığını öğreniyoruz.
Oysa İslam inancına göre köpek ‘Mekruh’tur.
Mekruh, yapılmaması istenen, hoş görülmeyen, beğenilmeyen şeydir. Bu nedenle köpek beslemek yasaklanmıştır. Hadise göre köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir.”(Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 56-58)
İslam dininde köpek için bunlar söylenirken Belediye, büyük çoğunluğunu köpeklerin oluşturduğu hayvan hastanesi açmış.
Mekruh olduğu halde köpekler için hastane açanların alkol konusundaki yaklaşım ve anlayışları bu konuda bir saplantı olduğunun tipik örneğidir.
Bir kişinin dini inancı gereği alkol içmemesine kimse itiraz edemez. Bu onun inancı gereği ve tercihidir. Buna da saygı duyulur.
Ama bu kişinin yönettiği şehrin tamamının kendisi gibi olmasını, daha da ötesi şehre gelmesini istediği Müslüman olmayanların da onun gibi olmasını isterse işte o olmaz.
Şarap dememek için
Bu ‘Olmaz’lığın bir tür saplantı haline geldiğine ilişkin iki örnek verelim.
Elazığ’ın sahip olduğu birçok değer ile birlikte üzümleri şarapçılıkta dünya çapında biliniyor.
Öyle ki Elazığ üzümlerinden yapılan şaraplar, bu konuda referans alınan Fransa’da bilinen ve önemli şarap evlerinde tercih edilen şaraplardır.
Şarap, içenler için keyif verici iken şarabın ana maddesi üzüm yetiştiricileri için gelir kaynağı, o yerlerin tanınmasında etkili bir üründür.
Fransa’nın Bordeux bölgesi gibi.
Ama Elazığ’da bu yönetim anlayışında şarabın adı bile ağza alınmıyor.
Belediye Başkanı Yanılmaz Elazığ ile ilgili bilgi verirken üzümün önemini anlatıp şu kadar üzüm rekoltesine sahip olduklarını bunun şu kadarının sofrada taze üzüm olarak tüketildiğini geri kalanının ‘Sanayi’de kullanıldığını söyledi.
Belediye Başkanı şarabın adını anmamak için ‘Üzüm sanayi’ diyor.
Bu arada Elazığ’ın 30 kilometre ilerisinde Sivrice’de bir kişinin şarap fabrikası kurduğunu öğrendiğimizde kendi aramızda ‘Kim bu
Müslüman mahallesinde salyangoz satan” esprisi yaparak orayı görmek istedik.
Ortalık karıştı, ‘Belediye başkanının davetlisi olarak gelmiş olanlar nasıl şarap fabrikasına gider, başkan duyarsa çok kötü olur.’
Elazığ’ın küçük Toscana’sı
Lafa orası programda yoktan başlayıp buradan sonuç alınmayınca gidilirse başkana şikayet edileceğine oradan ‘İhbar’ etme noktasına getirilmesine rağmen görünce ve yaptıklarını öğrenince “Çılgın” denecek o kişinin yaptığı fabrikaya gidildi.
Bu arada şarap fabrikasına gidenlere ‘Oraya’ değil üzüm bağına gidildiğinin söylenmesi şeklinde nazik uyarılarda bulunuldu.
ODTÜ’lü Fırat Aral, 100 dönümlük üzüm bağını alıp bu üzümleri işleyeceği şarap tesisi  için son teknoloji makine ve teçhizat ile şarap üretmeye başlamış.
‘Eskibağlar’ adıyla ürettiği şaraplar kısa sürede İstanbul’da butik marketlerin aranan markası olmuş.
Bu da yetmemiş Elazığ’da bulunduğumuz sürece gördüğümüz tek turist grubu bu fabrikaya gelen otobüste idi. Fırat Aral’dan öğrendik ki buraya günde 5-6 grup geliyor
O da bu gruplar için üzüm bağının yanındaki yeri alıp buraya 40 odalı butik bir otel yaptırıyor.
Fırat Aral’ın yaptıkları ile o bölge İtalya’nın Toscana’sı olabilir.
Bir şehre böyle hizmeti olan birine o şehrin yöneticisi teşekkür etmesi gerekir değil mi.
Ama öyle değil.
Şarabın adı geçince işler değişiyor.
Bırakın teşekkürü yasa gereği belediyenin yapması gereken yolu, Fırat Aral kendi olanakları ile yapıyor. Kullanacağı elektriği kendi olanakları ile sağlıyor.
Harput senfonisi
Harput’un UNESCO Tarihi Miras Geçici Listesi’ne alınmasında merkezi Ankara’da olan başında eski maliyeci şimdi yeminli mali müşavirlik yapan Mehmet Çağlar ve ekibinin çok emeği var.
Konunun Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığına götürülmesi oradan Paris’e taşınıp listeye alınması için yürütülen diplomatik ve UNESCO nezdinde çalışmalar takdire değer. Nitekim sonuç da alınmış.
Belediyenin bu işin içinde olması da güzel.
O kadar güzel şeyler yapmışlar ki Türkiye’de başka örneği var mı bilmem, Elazığ’ın güzel türkülerinden ‘Harput Senfonisi’ yaratmışlar. Bunu 4 kez canlı konser olarak dinlettikten sonra CD haline getrmişler.
Böyle güzel şeylerin ve bu güzel şeyleri yapan güzel insanların olduğu bir şehirde alkol konusunun saplantı haline getiren zihniyeti anlamak zor.
Son söz
Urfa tarihi bilgilere değiştirecek Göbeklitepe’si ile, Elazığ Harbut’u ile İspanya’nın Toledo’su, İtalya’nın Toskana’sı olması için fazlası var eksiği yok
Buralarda özellikle yerel yönetimler üzerinden  yapılacak, yerel yöneticilerin yapması gereken  çok iş var
Bunlar yapıldığında herkes çok şey kazanır.
Bunun için saplantı halindeki zihniyetin değişmesi gerekir.
Şanlıurfa Göbeklitepe ile, Mardin Dara ile, Elazığ Harput ile çok iyi tanıtılır, tanıtım işe döner. Bu yolla bölge kalkınır, büyür, gelişir halkın refah düzeyi yükselir.
Ama bu ‘Saplantı’ düzeyinde alkol yasağı  anlayışı ile olmaz.
Şehrin simgesi  Çayda Çıra Ankara’da var Elazığ’da yok
Bu arada Elazığ dendiğinde şehrin simgesi haline gelmiş ‘Çayda Çıra’ gelir değil mi ?
Elazığ’a giden burada şehrin ortasında ya da girişinde bir ‘Çayda Çıra’ heykeli anıtı görmek ister.
Elazığ’ın simgesi Çayda Çıra anıtı 2011’de belediye tarafından yakılmış.
Şimdi Ankara’da Çayda Çıra anıtı var kendi memleketinde yok.
Çayda çıra anıtı için para istenmiyor, heykeltraş da bulunmuş. Bu talep yıllardır dile getiriliyor ama yapılmıyor
Neden
Öğreniyoruz ki Belediye Başkanı bunu inancına aykırı, putperestlik olarak görüyor.
Harput’u ile İspanya’nın Toledo’su ile, kayakçıların iki göl arasında kayak yapabildiği İsviçre’den sonra ikinci örnek olan Hazar Kayak merkezi ve keşfedilmeyi bekleyen Hazar  Batık Kenti ile turizmde kullanılabilecek çok sayıda değere sahip.
Bu varlıkları hakettikleri gibi değerlendirebilmek içi ‘Saplantı’ halindeki zihniyetin değişmesi gerekir.

Etiketler:

Reklam
KUŞADASI’NDA BAYRAM
19 MAYIS 100. YILINDA KUŞADASI’NDA COŞKUYLA KUTLANDI 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Kuşadası’nda coşkuyla başladı.19 Mayıs...
URLA’DA 100.YIL ÇOŞKUSU
Yeni bir başlangıç, yeni bir umut, yeni bir mücadele olan 19 Mayıs’ın 100.yılı Urla’da kutlandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,  Gençlik...
“19 MAYIS EMPERYALİZME KARŞI İLK ADIMDIR”
CHP Denizli milletvekili Kazım Arslan, 19 Mayıs’ın emperyalizme karşı verilen mücadelenin ilk adımı olduğunu kaydetti. Arslan günün önemine ilişkin şunları...
ŞEFTALİ İHRACATI
KUŞADASI’NDAN DÜNYAYA ŞEFTALİ İHRACAT BAŞLADI “EARLY FRESH” CİNSİ EN KALİTELİ ŞEFTALİ KUŞADASI BAHÇELERİNDE YETİŞİYOR Aydın’ın şeftalisiyle ünlü Kuşadası ilçesine bağlı...
İLK TUR
İlk sefer başladı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZDENİZ A.Ş. tarafından İzmir ile Urla arasında vapur seferleri bu sabah başladı. Vapur...
ENGELLİ DOSTU  İLÇE
“KARTAL’I, ENGELLİ DOSTU BİR İLÇE YAPACAĞIZ” Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Engelli Aileleri ile Dayanışma Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı...
GEBE OKULU MEZUNLARI
Anne Adayları Gebe Okulundan Mezun Oldu Menteşe Belediyesi’nin “Bilinçli Gebelik, Güvenli Annelik” sloganıyla hayata geçirdiği Gebe Okulunda derslere katılan ve...
ÇOCUK İSTİSMARI VE MAHREMİYETİ
KARTAL’DA ‘ÇOCUK İSTİSMARI VE MAHREMİYET EĞİTİMİ’ SEMİNERİ DÜZENLENDİ Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Pedagog Gözde Erdoğan’ın konuşmacı olarak...
SIFIR İŞGAL
“KİMSEYE AYRIMCILIK YOK, SIFIR İŞGALİYE UYGULANACAK” Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, kentte sıfır işgaliye uygulamasının hayata geçmesi için çalışmalarını sürdürüyor....
100 YILLIK ONURU YAŞATANLARA MİNNETARIZ
ATATÜRK GENÇLİĞİ EBEDİYETE KADAR O’NUN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKACAK! –       100 YILLIK ONURU YAŞATANLARA MİNNETARIZ CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Türk Milleti’nin...
BAĞIŞ
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL, EKREM İMAMOĞLU’NUN SEÇİM KAMPANYASINA BAĞIŞTA BULUNDU Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, 23 Haziran’da tekrarlanacak olan seçimler için...
PİL BİTTİ
İzmir Milletvekili Atila Sertel, kalp hastaları için vahim iddiayı Meclis’e taşıdı PİL BİTTİ! Kalp ritim bozukluğunun tedavisinde kullanılan ve hayati...
İŞÇİLER HAREKETLENİYOR
Kamer DURDU-ANTALYA Örgütlü bulundukları Karayolları işçilerinin üzerindeki taşeron zulmüne dur demek için Antalya Yol-İş Sendikası, bir dizi eylem planını hayata...
BODRUM’DA 19 MAYIS
100´ÜNCÜ YILI İFTİHARLA KUTLUYORUZ Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için silah arkadaşıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da...
KOYLARA TEMİZLİK
Marmaris Hisarönü bölgesinde bulunan koy ve adalarda ‘’Hisarönü Koyları Temizliği Etkinliği’’ düzenlendi.  Marmaris Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası’nın da katkı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ