Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,81 / Satış: 5,83
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

SİSTEKİ GORİLLER 1

Yelda Durdu
Yelda Durdu
  • 14.01.2019
  • 71 kez okundu

DIAN FOSSEY:

Yelda DURDU

‘Sisteki Goriller’ filmine ilham veren Dian Fossey, hayatının büyük bölümünü Afrika’da vahşi hayvanlarla, özellikle dağ gorilleri ile birlikte geçirmiş bir zoolog ve çevrebilimciydi. 18 yılını Ruanda Milli Parkı’nda geçiren Diann Fossey’ı halk, “Dağda yalnız yaşayan kadın” anlamına gelen “Nyiramachabelli” adıyla çağırırdı. Pek çok türün korunmasını ve kurtulmasını sağlan Fossey, doğal sistemin ve dünya dengesinin korunması için emek verdi. Sayısız türde hayvanın geleceği onun sayesinde kurtuldu.

Dian Fossey 1932’de San Francisco’daki Kaliforniya’da doğdu. Ailesi gençken boşandı, bu yüzden Dian annesi ve üvey babası ile birlikte büyüdü. Tüm hesaplara göre, mükemmel bir öğrenciydi ve çok küçük yaştaki hayvanlarla son derece ilgiliydi. 6 yaşındayken ata binme dersleri almaya başladı ve lisede binicilik ekibinden bir mektup aldı.

Dian, Marin Junior College’daki kolej kurslarına girdiğinde, üvey babasının, zengin bir iş adamı tarafından teşvik edilmesinin ardından, işe odaklanmayı seçti. Okuldayken çalıştı ve 19 yaşında, birinci sınıf kolejini takip eden yaz tatilinde Montana’da bir çiftlikte çalışmaya başladı. Çiftlikte, aşık oldu ve hayvanlara bir bağ geliştirdi, ancak su çiçeği ile sözleşme yaptığında erken ayrılmak zorunda kaldı.

Buna rağmen, deneyim Dian’ı kalbini takip etmeye ve Kaliforniya Üniversitesi’nde veterinerlik öncesi bir öğrenci olarak okula geri dönmeye ikna etti. Kimya ve fizik derslerinin bazılarını oldukça zorlayıcı buldu ve nihayetinde 1954’te mezun olduğu San Jose State College’da mesleki terapi alanında odağını bir dereceye getirdi.

1948Mezun olduktan sonra, Dian, Kaliforniya’da çeşitli hastanelerde staj yaptı, tüberküloz hastalarıyla çalıştı. Bir yıldan kısa bir süre sonra, Kosair Sakat Çocuklar Hastanesinde mesleki terapi bölümünün yöneticisi olarak işe alındığı Ky Louisville’ye taşındı. Kentucky halkıyla çalışmaktan zevk aldı ve şehir sınırlarının dışında, çiftlik sahiplerinin hayvanlarla çalışmasına yardım etmeleri için teşvik ettiği bir kır evinde yaşadı.

Dian çiftlikte yaşadığı tecrübeyi çok sevdi, ama dünyayı ve onun bol bol vahşi yaşamını görmeyi hayal etti. Bir arkadaşım Afrika’ya gitti ve heyecan verici tatilinin ev resimlerini ve hikayelerini getirdi. Dian fotoğrafları gördükten ve hikayeleri duyduktan sonra, oraya kendisi seyahat etmesi gerektiğine karar verdi.

Afrika’yı ziyaret etmek için uzun yıllar harcadı ve hayalini gerçekleştirecek olsaydı meseleleri kendi ellerine almak zorunda kalacağını fark etti. Bu nedenle, 1963’te Dian bir banka kredisi aldı ve Afrika’ya ilk seyahatini planlamaya başladı. Postayla bir şoför kiraladı ve hayallerinin ülkesine doğru yola koyulmaya hazırlandı.

Dian Fossey Turları Afrika (1963)

Hayalini gerçeğe dönüştürmek için banka kredisine ilaveten, Dian Fossey’nin hayat kurtarıcılığını aldı. Eylül 1963’te Kenya’ya geldi. Gezisi arasında Kenya, Tanzanya (sonra Tanganika), Kongo (sonra Zaire) ve Zimbabwe (daha sonra Rhodesia) ziyaretleri yer aldı. İngiliz bir avcı olan John Alexander rehber olarak görev yaptı. Planladığı rota, Afrika’nın en büyük milli parkı olan Tsavo; flamingoların dev sürülerini çekmekle ünlü Manyara’nın tuzlu gölü; ve bol yaban hayatıyla ünlü Ngorongoro Krateri.

Turundaki son iki bölge Tanzanya’daki Olduvai Boğazıydı – Louis ve Mary Leakey’in arkeolojik bölgesi – ve Mt. Kongo’daki Mikeno, 1959’da Amerikalı zoolog Dr. George Schaller, dağ gorilinin öncü bir çalışmasını yaptı. Schaller, dağ gorillerinin güvenilir bir saha çalışmasını yapan ilk kişiydi ve çabaları, Dian Fossey’in hayat çalışması olacak araştırmanın yolunu açtı.

Bir Dönüm Noktası: Dian Fossey Dr. Louis Leakey’i Ziyaret Etti

“O sırada tohumun kafama ektiğine inanıyorum, bilinçsiz olsa bile, bir gün dağların gorillerini incelemek için Afrika’ya geri dönecektim.”  – “Sis’teki goriller”

Louis B. LeakeyLouis Leakey ile Olduvai Boğazı’na ziyaret etmek, Dian’ın daha sonra yaşamında önemli bir an olarak göstereceği bir deneyimdi. Ziyaretleri sırasında Leakey, Dian Goodall’ın Tanzanya’daki şempanzelerle yaptığı çalışmaları hakkında, o sırada sadece üçüncü yılındaydı. Uzun süreli saha çalışmalarının önemini büyük maymunlarla yaptığı inancını da paylaştı.

Leakey, Olduvai’dayken yeni kazılan bazı yerlere göz atması için Dian’a izin verdi. Ne yazık ki, heyecanında, dik bir yamaçtan aşağı kaymış, yakın zamanda kazılan bir kazıya düşmüş ve ayak bileğini kırmıştır. Dian’ı dağ gorillerine götürecek olan yaklaşma tehlikesi vardı, ama o kadar kolay bir şekilde cesareti kırılmayacaktı. Kendi hesabına göre, düşmesinden sonra, gorillere ulaşmak için hiç olmadığı kadar çözüldü.

Dian Fossey’nin Goriller ile İlk Buluşması

16 Ekim’de, Dian Uganda’da Virunga Dağları ve dağ gorillerinin yakınında bulunan küçük bir otel olan Travellers Rest’i ziyaret etti. Otel, goril korumasının bir savunucusu olan Walter Baumgartel’e ve turizmin bölgeye getirebileceği faydaları ilk görenler arasındaydı.

Baumgartel, Dian’ın Kenya’dan gelen vahşi yaşam fotoğrafçısı Joan ve Alan Root ile tanışmasını tavsiye etti. Kökler, Dian’ın kabinin arkasında kamp kurmasına izin verdi ve birkaç gün sonra gorilleri aramak için onu ormana götürdü. Bir grup gorille karşılaştıklarında ve Dian onları gözlemleyip fotoğraflayabildiğinde, geri dönüp bu güzel yaratıkları incelemek için kesin bir çözüm geliştirdi: “Sis’teki Goriller” de açıkladığı gibi:

“Bu, ilk kez en büyük maymunlarla en etkileyici izlenimini bırakan davranışlarının utangaçlığı ile birleşen bireysellikleriydi. Kabara’yı gönülsüzlükten terk ettim ama şüphesiz ki, bir şekilde buğulu dağların gorilleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için geri döneceğime şüphem yoktu. ”

Virungas’ı ziyaretinin ardından Dian, bir süre daha Afrika’da kaldı ve Rodos’ta arkadaşlarıyla birlikte kaldı. Kentucky’deki eve döndükten sonra, Kosair Çocuk Hastanesi’ndeki çalışmalarına devam etti ve Afrika’ya yaptığı gezi için aldığı kredinin geri ödemesi için – geri döneceği günü hayal ederken.

Dian Fossey Dağ Gorillerini Çalışmak İçin yola koyuldu

Dian Fossey, Kentucky’deki Kosair Çocuk Hastanesinde çalışmalarına devam ederken, Afrika gezisinden bir kaç makale ve fotoğraf yayınlamak için zaman buldu. Bunlar bir konferans gezisinin Dr. Louis Leakey’i Louisville’e getirdiği 1966 baharında ona iyi hizmet edecektir. Dian kalabalığa katıldı ve Leakey ile konuşmak için sırada bekledi. Sırası geldiğinde, ona yayınlanan makalelerin bir kısmını gösterdi.

Bu dikkatini çekti ve ardından yapılan konuşmada Leakey, Dian ile Afrika’daki gorilleri incelemek için uzun vadeli bir saha projesi yürütme konusunda konuştu. Leakey, Dian’ı takip etmesi halinde ilk önce ekinin kaldırılması gerektiğine dair bilgilendirdi. Belki de tam olarak bunu yapmaya ilerlediğinin bir göstergesiydi, ancak daha sonra Leakey’den önerisinin temelde kararını ölçmesinin bir yolu olduğunu duymak için duydum!

Leakey, çalışmanın finansmanını sağlayabilmesinden sekiz ay geçti. Dian bu zamanı Afrika’ya yaptığı ilk seyahatini ödemeyi bitirmek ve çalışmak için kullandı. Dağ gorilleri ile kendi saha çalışmaları hakkında “Kendini Swahili” dilbilgisi kitabına ve George Schaller’in kitaplarına odaklandı. Aileye, arkadaşlara ve onun sevgili köpeklerine veda etmek zordu:

“Gorillerle ilgili uzun süreli bir çalışma başlatmak için zorlamak zorunda olduğum köpeklere, arkadaşlara veya ailelere açıklamamın bir yolu yoktu. Bazıları buna kader diyebilir, diğerleri dehşet verici diyebilir. Hayatımdaki ani olaylara tesadüfen rastladım. ” -“ Sisin İçindeki Goriller ”

Jane Goodall, Birute GaldikasAralık 1966’da, Dian tekrar Afrika’ya gidiyordu. Nairobi’ye geldi ve Joan Root’un yardımıyla gerekli hükümleri aldı. Kongo’ya, Dr. Leakey’in onun için satın aldığı “Lily” adında eski bir tuval kaplı Land Rover ile yola çıktı. Yolda, Dian Jane Goodall ile tanışmak ve şempanzelerle araştırma yöntemlerini gözlemlemek için Gombe Çayı Araştırma Merkezini ziyaret etmeyi bıraktı.

Kabara: Başlangıçlar (1966/1967)

Alan Root, Dian Fossey’e Kenya’dan Kongo’ya eşlik etti ve Virungas’ta çalışmak için gerekli izinleri almasında yardımcı oldu. Kendi kampında kalacak ve onunla birlikte çalışacak iki Afrika’nın yanı sıra, eşyalarını taşımak ve Kabara çayırına malzeme taşımak için hamallar yetiştirmesine yardım etti. Root ayrıca kamp kurmasına yardımcı oldu ve goril izleme ile ilgili kısa bir giriş yaptı. Sadece o gittiğinde ve Kabara’da iki gün sonra Dian’ın ne kadar yalnız olduğunu farketti. Ancak kısa süre sonra dağ gorillerini izlemek, basit kamp işlerini bile hariç tutacak.

Trekking’in ilk gününde, sadece 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra, Dian, kendini güneşleyen yalnız bir erkek gorilin görmesiyle ödüllendirildi. Ürküyor goril yaklaştığı zaman bitki örtüsüne geri çekildi, ancak Dian karşılaşmayla teşvik edildi. Bundan kısa bir süre sonra, 1963’te Joan ve Alan Root ile birlikte çalışan deneyimli bir goril izleyicisi olan Senwekwe, Dian’a katıldı ve daha fazla görme şansı arttı.

Yavaş yavaş, Dian Kabara’da hayata geçti. Alan sınırlıydı; 7’ye 10 metrelik çadırı yatak odası, banyo, ofis ve çamaşır kurutma alanı olarak hizmet etti (yağmur ormanlarının ıslak ikliminde sıkça boşuna görünen bir çaba). Yemekler, çökmüş bir ahşap binada hazırlandı ve nadiren patates dışındaki yerel meyve ve sebzeleri içeriyordu. Dian’ın temel dayanağı, kalaylı yiyecekler ve akla gelebilecek her şekilde pişirilmiş patateslerdi. Ayda bir kez, dağdan Land Rover, “Lily” ye doğru yürüyecek ve kilere yeniden stoklamak için Kikumba köyüne iki saatlik bir yolculuk yapacaktı.

Senwekwe, bir izci olarak paha biçilmez olduğunu kanıtladı ve Dian’a izlemeyle ilgili ne bildiğini öğretti. Yardımı ve sabrından ötürü, sonunda çalışma alanında Mt. Mikeno.

Dian Fossey Gorilleri Alıştırmayı Öğrendi

“Kabara grupları bana goril davranışları hakkında çok şey öğretti. Onlardan hayvanları kendi terimleriyle kabul etmeyi ve onları asla vermeye istekli oldukları farklı tolerans seviyelerinin ötesine itmemeyi öğrendim. Herhangi bir gözlemci, vahşi bir hayvanın etki alanına girmeyen bir kişidir ve bu hayvanın haklarının insan çıkarlarının önüne geçtiğini hatırlamalıdır. ” -“ Sis’teki Goriller ”

highres_dianfosseyhistoric0014Başlangıçta, goriller Dian yaklaşır yaklaşmaz bitki örtüsüne kaçarlardı. Onları açıkça ve uzaktan gözlemleyerek zamanla kabullerini kazandı. Çizilmeye ve beslenmeye yönelik düzenli faaliyetleri taklit edip memnuniyet konuşmalarını kopyalayarak gorilleri rahatlattı.

Gözlemleriyle her grubu oluşturan bireyleri belirlemeye başladı. Ondan önceki George Schaller gibi, Dian da tanımlama amacıyla gorillerin bireysel “burun izleri” ne dayanıyordu. Gorilleri ve burun izlerini belli bir mesafeden çizdi ve çalışma alanındaki üç ayrı gruptaki bireyleri tanımaya başladı. Davranışlarından çok şey öğrendi ve günlük karşılaşmalarının ayrıntılı kayıtlarını tuttu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ