Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR ÇOCUK

ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİDİR ÇOCUK
  • 12.11.2018
  • 109 kez okundu
Reklam

Yelda DURDU NUN HABERİ

 

Kendini dünya çocuklarının özgürlüğüne ve geleceğini adayan Gülbeyaz öğretmen, “Montessori felfsefesi ile çocuklar hareketleri, konuşmaları, oyunları ile dünyada barışı ve özgürlüğü simgeler” diyor.

“Özgürlük çocuklukta başlar”  diye söze başlayan Montessori Eğitim Kültür ve Gelişim Derneği başkanı Gülbeyaz Kanber, “Montessori kadının kendisidir. Özgür çocuğun varlığıdır. Çocukların doğuştan  özgür ve barışçı birer birey olduğunu ortaya koyar. Çocukların konuşan, hareket ve tüm duyguları ile rahat ve kendine güven duygusunu sağlar” diyor.

Merkezefendi ilçesinin  Servergazi semtinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Dünya  Çocukları Derneği başkanı  Gülbeyaz öğretmen, kendini Montessori  felsefesine yani çocukların özgürce yetişebilmelerine adamış.

 

Yurtdışında dil eğitimi ve okul idareciliği alanında dersler alan yapan Gülbeyaz öğretmen,  Montessori felsefesini  kısaca şöyle anlatıyor:

“Bütüncül eğitim

* Evrensel eğitim

* Hayat için eğitim

* Ahlak eğitimi

* Barış eğitimi

* Karakter eğitimi

* Ruhsal eğitim

Yüzyıllık bir zaman süzgecinden geçmiş olan bir sistem.

Montessori felsefesinin temeli; çocuğun ileride olacağı kişiyi, potansiyel olarak içinde taşıdığı düşüncesidir. Çocuğun bedensel, entelektüel ve duygusal potansiyeline tam anlamıyla ulaşması için özgürlüğe ihtiyacı vardır. Ama bu özgürlük, düzen ve öz disiplin yoluyla erişilecek bir özgürlük olmalıdır.

Dr. Montessori’ye göre çocuk, içi yetişkinler tarafından doldurulacak boş bir kâse değildi. “Konsantre olabilme ve uzun süre yoğunlaşabilme, irade disiplini ve olumlu sosyal davranış, öğrenme hevesi ve düzenli düşünme, hissetme ve hareket etme” özelliklerine sahipti. Bunlar, Montessori’ye göre psişik açıdan sağlıklı yeni çocuğun özellikleridir.

Montessori felsefesinde ‘çocuğun bireyselliği’ ön plandadır. Her çocuk, kendine özgü bir gelişime sahip bireysel bir kişiliktir.”

Montessori nedir?

Bir kadının adıdır, özgür çocuktur.

MARİA MONTESSORİ  19. Yüzyıl’da yaşamış olan Maria Montessori, İtalya’nın ilk, kadın tıp doktorlarından biridir. Çocuklar üzerindeki araştırmaları ve zamanının aydınlarının da etkisiyle eğitim bilimlerine yönelir ve ”eğitimde çocuktan hareket” akımını benimser. Zamanla devrinin ve günümüzün önemli eğitim şahsiyetlerinden biri haline gelir ve Montessori eğitim sistemini oluşturur. Eğitimde çocuktan hareketi temel alan bu sisteme göre, öğretmenlerin rolü yalnızca öğrenciye yardımcı olan rehberler olmaktır. Bu düşüncesi Montessori’nin eğitim anlayışının temelini oluşturur.

MARİA MONTESSORİ’NİN HAYATI

 

Dünyanın kurtuluşunu çocuklarda görmüş, ve dünyada her şeyin güzel olmasına dair tüm umutların çocuklar olduğunu belirtmiş bilim kadını. Montessori eğitim sisteminin kurucusu. Öte yandan çok ilginç ve irdelenesi bir hayat hikayesi var.

“Savaşların içinde en insanlık dışı olanının ortasında barış ve insanlık için çalışıyoruz. Şu anda gözlerimizi gelecekte dünyanın bütün umutlarını bağladığı o küçük çocuğa çeviriyoruz.”                                                                                                                                                         Marıa Montessori

Maria Montessori 31 Ağustos 1870 yılında İtalya’nın Chiaravalle kentinde doğdu. On iki yaşındayken, ailesi Maria’nın daha iyi eğitim alabilmesi için Roma’ya taşındı. Ailesi, Maria’ya o dönemdeki pek çok kadın gibi, öğretmenlik eğitimi almasını tavsiye etti ancak Maria bunu reddederek sadece erkeklerin devam ettiği bir teknik okula gitti.

Hayatı boyunca bu bağımsızlık ruhunu taşıyan Maria Montessori’nin teknik okula devam ederken biyolojiye olan ilgisi arttı ve üniversitede tıp okumaya karar verdi. 19.Yüzyıl’da kadınlara yöneltilen bütün önyargılara rağmen 1896 yılında Maria Montessori, bu tabuları yıkarak , İtalya’nın ilk kadın doktoru oldu ve hayatının geri kalanında “Dottoressa” (Kadın Doktor) hitabıyla anıldı.

Aynı yıl, kadın haklarının tartışıldığı uluslararası bir konferansta İtalya’yı temsil etti. Benzer bir seminerde de çocukların işçi gibi çalıştırılmasına karşı olduğunu ifade eden konuşmalar yaparak, çocuklara karşı duyduğu derin bağlılığı gösterdi.

Dr. Maria Montessori

Dr. Maria Montessori tıp fakültesinden mezun olduktan sonra psikiyatri kliniğinde zihinsel engelli çocukların eğitimiyle ilgilendi. Eğitimin bu çocuklar üzerindeki etkisini incelerken çocukların huzursuz olduklarını, aralıksız hareket ettiklerini ancak yemeklerden sonra yerdeki kırıntıları toplayıp sıraya sokarken sakinleştiklerini gözlemledi. Çok iyi bir gözlem ve değerlendirme yeteneğine sahip olan Maria Montessori, bu olayı o güne kadar kimsenin düşünmediği gibi anlamlandırdı. Montessori’ye göre öğrenme elin yaptığı işlerle mümkündü. Çocukların, ellerini hareket ettirecek ya da ellerini kullanmalarını sağlayacak hiçbir oyuncakları/araçları olmadığını gözlemleyen Montessori kendi eğitim araçlarını tasarlamaya başlayarak bu çocuklarla çalışmaya karar verdi ve onları ulusal bir sınava hazırladı. Sınavda normal gelişim gösteren çocuklarla aynı başarıyı elde eden zihinsel engelli çocukların ülke çapında duyulmasıyla Maria Montessori’nin başarısı, onun önce tüm İtalya’da daha sonra da Avrupa’da tanınmasını sağladı.

Casa Dei Bambini , 1907

Zihinsel engelli çocukların eğitilebileceğine inanan, iki Fransız doktor Jean Itard ve Edouard Seguin’in çalışmalarıyla ilgilenen Maria Montessori, 1899 yılında eğitim ile ilgili katıldığı bir konferansta, zihinsel engelliliğin yetersiz eğitim nedeniyle derinleştiğini ve bu durumdan kaynaklanan bazı problemlerin doğru bir eğitim ile çözülebileceğini açıkladı.

1901 yılında klinik’te çalışmayı bırakarak, üniversiteye geri dönen Maria Montessori, felsefe ve psikoloji okumaya başladı. 1904’te Roma Üniversitesi’nde profesör unvanı aldı. Aynı zamanda Itard ve Seguin’in çalışmalarını araştırmaya devam etti.

1906 yılında San Lorenzo’da, 2-6 yaş arası yaklaşık altmış çocuğun anne babaları işteyken bakılması için bir okul kuruldu. Çocukların Yuvası (Casa dei Bambini) adını koyduğu bu okulun başına geçen Maria Montessori’nin asıl merak ettiği, tasarladığı araçlarla, normal gelişim gösteren çocukların nasıl sonuçlar elde edeceğiydi.

“Çalışmalarımın başlaması 40 yıl olmasına rağmen çocukluk hala bana tükenmeyen bir ilham kaynağı olarak görünüyor. Çocukluk bana insanlığın tek olduğunu gösterdi”

SİHİRLİ BAHÇE MONTESSORİ OKULU

Okuldaki eğitimleri sırasında, tasarladığı araçlarla çocukların dikkatlerini daha uzun süre yoğunlaştırdıklarını ve kendilerine yeterli olacak hayat becerilerini kazanmaya başladıklarını gözlemleyen Maria Montessori, geleneksel eğitim yapısının aksine çocukların bağımsız ve özgür olacakları bir eğitim metodu geliştirdi.

Çocukların Yuvası ve Montessori’nin başarılı eğitim metodunun ünü hızlı bir şeklide yayıldı, dünyanın pek çok yerinden ziyaretçiler bu okulu görmeye geldiler.

İlk defa 1914 yılında Amerika Birleşik Devletlerini ziyaret eden Maria Montessori Thomas Edison tarafından karşılandı. Montessori’yi destekleyen Alexander Graham Bell ve eşi Mabel, Montessori Eğitim Derneğini Washington’daki evlerinde kurdular.

Maria Montessori’nin adını duyurmasında önemli olan bir diğer gelişme de; 1915 yılında San Fransisco’da düzenlenen uluslararası bir eğitim fuarına katılması olmuştur.

Maria Montessori bu fuara, üç tarafı cam olan bir sınıf götürmüştü ve camların arkasında, çevredekilerden hiç rahatsız olmadan, Maria’nın tasarladığı araçlarla uzun süre yoğunlaşarak çalışan çocuklar gözlemlenmişti. Bu fuar, o dönemde çok büyük bir yankı uyandırmıştı.

Cam Sınıf, Dünya Eğitim Fuarı, Panama-Pasifik Sergi Alanı, 1915

1917 yılında İspanyol Hükümeti Maria Montessori’yi bir araştırma enstitüsü kurmak için davet etti. 1919’da Londra’da öğretmen eğitimleri veren Montessori’nin kitapları farklı dillere çevrildi ve dünya çapında Montessori okullarının sayısı hızla artmaya başladı.

1922’de İtalya’da eğitim müfettişliği yapmaya başlayan Maria Montessori, aradan geçen on iki yılın ardından, Mussolini iktidarına karşı olduğu için 1934 yılında ülkesini terk etmek zorunda kaldı ve 1936 yılına kadar İspanya’da yaşadı.

Maria Montessori’nin Mezarı, Noordwijk,

İspanya’da iç savaş çıkmasıyla Hollanda’ya giden Montessori burada Öğretmen Eğitim Merkezini açtı. Hindistan’a gitti ve Mahatma Gandhi ile tanıştı. Hindistan’da bir süre kalan Maria Montessori burada da öğretmen eğitimleri verdi.

 

 

Etiketler:

Reklam
İLK İBB MECLİS TOPLANTISI
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL, EKREM İMAMOĞLU BAŞKANLIĞINDAKİ İLK İBB MECLİS TOPLANTISI’NA KATILDI Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Ekrem İmamoğlu Başkanlığındaki ilk...
23 NİSAN COŞKUSU TÜM KARTAL’I SARDI
Kartal Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıl dönümünü ve Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan...
KARTALLI MİNİKLER DÜŞLERİNİ RESİM İLE ANLATTI
Kartal Belediyesi Kreşler Müdürlüğü’ne bağlı kreşlerde eğitim gören 6 yaş grubu öğrencilerin hazırladığı “Düşlere Yolculuk” adlı resim sergisi, ziyarete açıldı....
TGF: 23 NİSAN MİLLİ BİRLİĞİMİZİN NİŞANESİDİR
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, demokrasilerde meclislerin önemine dikkat çekerek, ulusal egemenliğe dayalı yönetim biçiminin, medeni dünyanın vazgeçilmez...
23 NiİSAN URLA’DA ÇOŞKUYLA KUTLANDI
23 Nisan Urla’da coşkuyla kutlandı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Urla Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törenle coşkuyla kutlandı. 23...
KUŞADASI’NDA ÇİFTE KUTLAMA
Kuşadası Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması ile T.C. ibaresinin belediye hizmet binasında yeniden yer almasını aynı...
BAŞKAN YÜKSEL PROTESTOYA KATILDI
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL, GENEL BAŞKAN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK İÇİN DÜZENLENEN PROTESTOYA KATILDI Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi...
23 NİSAN’DA ÇOCUKLAR BAŞKAN OLDU
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Belediye Başkanı çocuklar oldu. Menteşe’de Başkanlık koltuğuna oturan çocukların ilk istekleri yeşil alanların...
“MİLLİ İRADENİN LİNÇ EDİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”
HP Denizli Milletvekili Kazım ARSLAN:“MİLLİ İRADENİN LİNÇ EDİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ” Gazi Meclis, onurla ve gururla kutlanması gereken milli iradenin...
ÇİÇEK MAKAM KOLTUĞUNDA
BAŞKAN ÖRKİ MAKAMI, ÇOCUK BAYRAMINDA ÇİÇEK’E DEVRETTİ Pamukkale Belediyesi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle tören düzenlendi. Başkan...
KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK ZİYARETİ
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL’DEN GENEL BAŞKAN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK ZİYARETİ Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel; Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Beşiktaş...
ATIK PİL TOPLAMA YARIŞMASI
Menteşe Belediyesi’nin Muğla Çevre Geliştirme Derneği ile 5’incisini düzenlediği okullar arası ödüllü atık pil toplama yarışması 30 Nisan 2019 Salı...
KARTAL’DA 23 NİSAN ÇOŞKUSU
KARTALLI ÇOCUKLAR 23 NİSAN COŞKUSUNU DOYASIYA YAŞAYACAK Türkiye’nin en fazla kreşine sahip olan Kartal Belediyesi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal...
MEYDAN ÇOCUKLARIN
Marmaris Belediyesi’nin çocuklar için düzenlediği 23 Nisan kutlamaları 20 Nisan Cumartesi günü başladı. 19 Mayıs Gençlik Meydanı’nın ev sahipliği yaptığı...
BAYRAMIN TADI BURUNUCU’NDA ÇIKAR
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Marmaris’te bir çok etkinlikle kutlanacak. Çocukların neşeyle zaman geçirecekleri adreslerden biri de Burunucu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ