Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,86 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

MUHARREM İNCE DİĞER PARTİLER İÇİN KORKU TÜNELİ

Hür Bakış
Hür Bakış
  • 25.04.2018
  • 71 kez okundu

Faruk CAYMAZ

19 Martta yazdığımız “Mesela -2” başlıklı yazımızın sonunda ;

“”Olmadı,”biz bunları yapamayacağız.Bunun için erkenden seçime gidilmeli ve bunları yapabilecek genç akıllara ve dürüstçe davranacak yeni siyasetçileri getirilmelidir”

deyin bari!..””

demiştik…

Tesadüfe bakın,sanki birileri bizi duymuş.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçelinin 14 kasım 2017 de yaptığı ;

“TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Partimiz, AK Parti ile Cumhurbaşkanı Hükümet etme sistemini 2019’da tam manasında tesis etmek maksadıyla, sonuna kadar birlikte ve yan yana mücadelesini sürdürecektir”

açıklama ile sanki seçim startını veriyordu.

O günden bugüne neredeyse altı ay geçti.”Erken seçimi istemek vatana ihanettir” diyen hükumet kanadı nasıl olduysa –haberleri yokmuş gibi-Bahçelinin 17 nisanda yaptığı” hodri meydan seçim” çağrısına aradan çok zaman geçmeden, seçim tarihini 24 haziran 2018 e çektiğini açıklayan beyanatlar verdi.Önce sayın Cumhurbaşkanı ardından Başbakanın açıklamaları geldi.

Aslında bugünkü yazımızın konusu, Artvin’deki bakır maden ocağı ruhsatının her türlü itiraza ve doğanın katledileceğinin bilinmesine rağmen alınmasıydı.Genişçe bu konuya değinecektik.Ancak siyasetin bu gece- gündüz değişimlerine kayıtsız kalmak da doğru olmazdı;sonuçta gerçekten ülkemizin bundan sonraki yıllarını ilgilendiren ve 2023 e götürecek siyasi yapının hangisi olacağının önemi daha ağır bastı.

Memleket meselelerinin derinleştiği ve dünya ekonomi düzeninin süper güçlerin karşılıklı tehditlerle allak bullak olduğu bu dönemde, seçim kararının verilmesi herkesi şaşırtsa da- ki özellikle hazırlıksız olarak yakalandığı düşünülen partilerin-siyaseten çok

çabuk toparlanması ama bir taraftan da hızlılık sebebiyle aday tartışmalarının yaşanması ,gerçekte olağanüstü sıcak bir yazı yaşatacak gibi bizlere…

Demagoji yapmaya hiç gerek yok;alınan karar bir baskın gibi;Sanki çok önceden bununla ilgili tüm hazırlıklar yapılmış,seçimle ilgili olabilecek tüm kurumlar hareketlendirilmiş ve “hazırız”nidası geldikten sonra açıklama yapmaya karar verilmiş gibi…

Her ne olursa olsun,hangi şartlar altında olursa olsun sonuçta bir seçim olacak..2019 ‘da da olsa Haziranda da olsa; mesele seçimin getireceği sonucun bu ülke üzerindeki etkisi;yapayalnızlaşan bir Türkiye’ye devam mı yoksa yepyeni ufuklar açacak bir değişim mi?İşte bu nokta bizi başa geçecek yeni sistemdeki “Türk Usülü Başkan”kim olması gerektiği konusunda düşüncelere sevkediyor.

Hükumet kanadının MHP ile kurduğu “Cumhur İttifakı”nın adayı zaten belli.Sayın Cumhurbaşkanı dışında birinin olması beklemek hata olurdu.

Ancak;

Muhalefet kısmında (bugün dahil )hala belirlenemeyen aday ,akılları karıştırıyor.Ekmeleddin bey gibi çatı aday çıkarmaları ,değişimi düşünen vatandaşı son derece üzeceğini , endişelendireceğini iyi bilmek ve doğru okumayı gerektiriyor.

BBP Partisi genel başkanının dediği gibi; eğer sadece AK Parti’den kurtulmak için elele veriyorlarsa, zaten iş çok daha fazla hatalı karar ve sonuçlara varır.Ekmeleddin bey örneği olabilecek en iyi örnek;unutmamak lazım.

Genel Başkanlık yarışını kaybeden ama gönüllerde taht kuran Sayın Muharrem İnce’nin aday gösterilmesi olabilecek en iyi karar olacağı kanaati hemen hemen birçok kesimde oluşmuş durumda.İYİ Partinin hareketliliği yeni enerji getiriyor olması ,MHP oylarını bölecek olması,Meral Akşener’in çıkışları her ne kadar etkili olacak gibi görünse de, yapılacak ortak çalışmada sadece kurtulma düşünülmemeli;gerçekten yenilenecek Türkiye’nin ilk adımlarının olacağını akıllardan çıkarmamalı…

Görsel ve yazılı basında çıkan Abdullah Gül seçeneği ,belki de en olmadık karar olacaktır.Milli Görüşten gelen bir adayın sadece %3-5 olan Milli Görüş oylarına güvenmek,yanlarına alıp, çatı adayı hikayesine kanmak; açık bir teslimiyet olacağının altını çizmek gerekiyor.

Muharrem İnce’nin doğuya olan bakışı ve yeni vizyonu akıcı birleştirici hitabeti kuşkusuz CHP ye kırgınları da geri dönderecektir.

Bugün seçim olsa şu haliyle, CHP nin alacağı oyun %18-19 daha fazla olmayacağını unutmayalım.

Eğer bu ülkenin gelecek nesillerine bırakılması gereken bir miras varsa, o da Atatürk Cumhuriyetinin akılcı ve bilimci ,yeniden ayağa kaldıracak sistemin geri getirilmesidir.

Dünyaya çağdaş bir yönetimle; dostane ilişkilerin kurulması,Suriye politikalarının yeniden gözden geçirilmesi,meydan okumak yerine barışçıl ve diplomatik bir dilin seçilmesi geleceğin Türkiyesi için büyük bir adım olacaktır.

Ekonominin şişirilmiş haliyle günü kotarmanın işe yaramayacağını, en küçük birim olan ailelerin bile gözünden kaçmadığı bir gerçektir.

İttifak dışında kalan partilerin özellikle de CHP’nin artık “zengin partisi”hüviyetinden kurtulup doğuya ,yepyeni anlayışla yönlenmeli.Kürt oylarının etkinliğini unutmadan barışçıl bir ortamda kardeşçe yaşamanın olacağı, il il,ilçe ilçe,köy köy dolaşarak anlatmaktan başka yolu olmadığını çok iyi bilmeliler.

Bu saatten sonra tehditler ve ülkeyi ayrıştıracak beyanatlarla uğraşmak değil çağdaş bir demokrasi ile yükselmenin zamanıdır.

Bu açıdan Muharrem İnce’nin aday gösterilmesi, gayet önemli bir kazanım ve adım olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ