Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

MADENCİLER GÜNÜNDE KARA ELMAS MADENCİLERİMİZE TABUT OLDU

MADENCİLER GÜNÜNDE KARA ELMAS MADENCİLERİMİZE TABUT OLDU
  • 16.12.2017
  • 72 kez okundu
Reklam

MADENCİLER GÜNÜNDE KARA ELMAS MADENCİLERİMİZE TABUT OLDU

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına Enerji Bakanlığı Bütçesi üzerine konuşma yaptı. Akın konuşması esnasında Bakanların kendi aralarında konuşmaları üzerine, “ Sayın Bakanım, biz burada halkın adına konuşuyoruz, lütfen sekiz dakika saygı göstermeyi öğrenin, ayıp ya!” diyerek tepki gösterdi. Akın Akkuyu’dan madenlere, doğalgaz, elektrik, benzin gibi pek çok konuya değindi. Akın’ın konuşması şu şekilde;

AKKUYU’NUN HALKIMIZA BİR FAYDASI YOK!


Değerli arkadaşlarım, iktidarın ikide bir de “millet yararına, kalkınma dostu, millî, yerli” diyerek hatta en son da şimdi “akıllı kömür” diyerek yeni yeni yandaşa proje kazandırma projeleri hızla devam ediyor. Bakın en son da Akkuyu Nükleer’in temeli atıldı. Hayırlı olsun. Yalnız bu Akkuyu Nükleer’in halka bir faydası yok. Kime faydası var? Yandaşa ve yandaş sermayeye faydası var. Şimdi halkımıza katkısı yok diyoruz. Neden diyoruz, onu da izninizle anlatmak istiyorum.
Bakın, TETAŞ aracılığıyla verilen fiyat garantisinin rakamı tam 12,35 dolar/cent yani ne kadar? 47 lira. 47 lira bugün için, dolar bazında olduğu için. Şu an serbest piyasada elektrik fiyatı ne kadar? 15-17 lira arası. Yani bu demek oluyor ki aynı köprülerdeki gibi çok daha büyük bir yük vatandaşın sırtına bindirilecek. Sayın Bakanım, bu şekilde bu tip uygulamalarla elektrik fiyatlarından yakınan halkımızın faturasını nasıl indireceksiniz? Bunu anlatırsanız çok mutlu olacağız.
Çok değerli arkadaşlarım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bin megavatlık RES, YEKA ihalesini 3,48 dolardan yaptı. Yani bu ne kadar ediyor? Yaklaşık 13 lira 2 kuruş. Diğeri ne kadardı? 47 lira.
Şimdi, mevcut kaynaklarımızın yetmediği üzerine kurulan bu tez ve nükleerden başka hiçbir alternatifimiz yok yanıltmacasının geçerli olmadığı artık bütün dünya tarafından açıklanıyor. Geçen gün bir bilimci dedi ki “Dünyanın elektriğini bile yenilenebilirle karşılayabilir.”
Şimdi, ben bunu sormak istiyorum: Buradaki ısrar niye? Buradaki ısrar vatandaşın elektrik fiyatını düşürmek mi, yoksa yandaşı daha da fazla zengin etmek mi?
Şimdilerde bir de bu nükleerle ilgili bir gelişme oldu, inşallah Sayın Bakanımız buna da cevap verir. Bu şirket, Rus şirketi “ceo”sunu tek denetleyici olarak yönetmeliğe koydurdu, anlaşmaya.
Şimdi, değerli arkadaşlarım, bakın, Rus devleti şirketi bütün bu tedbirleri neredeyse tüm kaymaklı ihaleleri alan yandaşlara güvenmediği için aldı. Kesinlikle bu karar bu yandaş şirketlere güvenilmediği için alındı. Şimdi, Rusların bile güvenmediği ve aynı zamanda milletimize rahatlıkla küfreden, hakaret eden bu kişiye siz neden güveniyorsunuz? Bunu açıklarsanız mutlu olacağız.

MADENCİLER GÜNÜNDE KARA ELMAS MADENCİLERİMİZE TABUT OLDU

Sayın Bakanım, demin söyledim, “akıllı kömür” diye bir şey çıktı.
Bu akıllı kömür ne yönden akıllı, nesi akıllı bunu da kamuoyuna anlatmanızı sizden rica ediyorum.
Bakın, Hükûmetin politik başarısızlıkları ortada yani burada sekiz dakika değil Sayın Başkanım on dakika verse anlatmamıza imkân yok. Yalnız şöyle bir durum var: Dünya Madenciler Günü’nde maalesef 3 tane maden kazası, maden cinayeti işlendi orada; “iş kazası” diyelim, “iş cinayeti.” Maalesef Karaelmas buradaki işçilerimize, madencilerimize tabut oluyor değerli arkadaşlar.
Çok acıdır ki Zonguldaklı bir madencimiz şöyle diyor: “Aşağıda ölüm var, yukarıda açlık. Aşağıdaki ölüm olasılık, yukarıdaki açlık kesin.” İşte, işin özeti bu. Bunu Zonguldaklı madencimiz gayet güzel şekilde özetlemiş.
Değerli arkadaşlar, bakın, madencilerimize ölümü gösterip sıtmaya razı eden AKP Hükûmetinin ta kendisidir. Güvencesiz, sendikasız, yerin tam 7 kat dibinde, ekmek parası için, ölümü göze alarak çalışan maden işçilerinin Hükûmetin gözünde zerrece değeri yok; bunu işçilerimiz dâhil biliyor. Maalesef bunun ortadaki tespiti ve belgesi de bu ülkenin yönetiminin en tepesindekinin, maden kazalarına “fıtrat” demesinden geçiyor. Olması gereken, elbette, sahip olduğumuz zenginliklerimizi ortaya çıkartıp bunları kamusal bir anlayışla üretmektir ama gelin, görün ki mevcut iktidar döneminde redevans sistemiyle, taşeronlaşma yöntemiyle madencilik sahaları özel sermayeye peşkeş çekiliyor. Peki, madencilerimizin çalışma koşulları, ücretler ne oluyor? Daha da kötü hâle geliyor.

FITRAT DİYEREK KAÇAMAZSINIZ
Sayın Bakanım, madenciliği güvenceli hâle getirmek zorundasınız. “Fıtrat” diyerek, “kaçak” diyerek, “Denetleyemedik.” diyerek, “Terör tehlikesi vardır.” diyerek bundan sıyrılamazsınız. Nasıl yandaşa sahip çıkıyorsanız madenciye de sahip çıkmak ve onun güvenliğini sağlamak zorundasınız; bu, sizin asli görevinizdir.
Çok değerli arkadaşlarım, halkımız da, ayrıca, biliyorsunuz, her hafta benzine zam olayını televizyonların karşısında öğreniyor. Öyle bir duruma geldi ki: Bir gün zam, bir gün indirim; bir gün zam, bir gün indirim. Ama ortada olan durum şu: Hükûmet vatandaşa kaşıkla verip kepçeyle geri alıyor maalesef. Hükûmetin bu durum için açıklamasıysa: Otomatik olarak kurulmuş bir sistem var, buna ne bakanlıklar karar veriyor ne Hükûmet karar veriyor ne de Enerji Bakanlığı karar veriyor.

BİZ BURADA HALKIN ADINA KONUŞUYORUZ, 8 DAKİKA SAYGI GÖSTERİN!

Sayın Bakanım, biz de burada halkın adına konuşuyoruz, lütfen sekiz dakika saygı göstermeyi öğrenin, ayıp ya! Burada konuşuyoruz, orada yüzümüze bakmıyorsunuz. İkide bir “Sayın Bakanım” diyorum, “Sayın Bakan” dahi demiyorum, orada sohbet ediyorsunuz.
Onun için sizden rica ediyorum dinlemenizi.
Bakın, madem bu fiyatlar otomatik olarak düşüyorsa kur düştüğü zaman neden fiyatlar düşmüyor? Milletin aklıyla dalga mı geçiyorsunuz? Bakın, siz benzin istasyonlarını, akaryakıt depolarını vergi dairesine çevirdiniz, vergi dairesine, bunu herkes biliyor.
Yalnız biz ısınmadan örnek verelim.
Şimdi, değerli arkadaşlar, ısınmayan bir evde yaşayabilir misiniz, bunu size soruyorum. Yaşayamazsınız ama doğal gaz sanki çok önemli bir lüks malzemeymiş gibi ÖTV ve lüks tüketimmiş gibi yüzde 18 KDV alıyorsunuz.

DOĞALGAZDA KDV’Yİ 1’ DÜŞÜRELİM
Sayın Bakanım, tam bir sene evvel evlerde ısınma amacıyla kullanılmak üzere bir kanun teklifi hazırladım. Burada evlerde ısınma amacıyla kullanılan doğal gazın hem ÖTV’sinin alınmaması hem de KDV’sinin yüzde 1’e düşmesi için bir teklif verdim. Bütçe görüşmelerinde de size tekrar bununla ilgili bilgi verdim. Şimdi, sizden ricamız, 2012 yılında Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi de bunun bu şekilde yapılmasını size tavsiye etti. Zaten siz de her fırsatta Hükûmet olarak halktan yana olduğunuzu, işte “Biz her zaman halkımızın yanındayız.” diyorsunuz. Onun için, diyoruz ki: O zaman gelin, buna destek verin, el birliğiyle iktidar muhalefet milletin ısınma faturasını düşürelim. Zaten BOTAŞ’ın artık vergi şampiyonu olduğunu bilmeyen de kalmadı yani “Para yok.” deme hakkınız da yok.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ % 76
Değerli arkadaşlarım, bakın, normalde hükûmetlerin hesabı tam bağımsız bir ülke yaratmaktır ama 2000 yılında geldiğimiz noktada ülkemizin bağımsızlığı, enerjide dışa bağımlılığı yüzde 67’ydi, şu anda yüzde 76. Yani herkes gidiyor başka yere, biz gidiyoruz tersine. Bu şekilde tam bağımsız bir Türkiye’yi nasıl yaratacağız?

ENERJİ KOOPERATİFÇİLİĞİ
Sayın Bakanım, biz çözüm önerilerimizle ve yapıcı muhalefetimizle hep sizlerle beraber olduk çünkü bu enerjinin, enerji politikasının partisi olduğuna inanmıyoruz. Onun için el birliğiyle çözmek için mücadele ediyoruz. Biz bunun için bir proje geliştirdik, enerji kooperatifçiliği. Bununla ilgili uygulamalar da var. Bu enerji kooperatiflerini gelin, el birliğiyle büyütelim, Türkiye’nin her yerine bunu lanse edelim ve bu şekilde ülkemizin ucuz elektriğe kavuşmasını, halkımızın elektrik piyasasının içinde olmasını el birliğiyle yapalım.
Sayın Bakanım, bir konu daha var, zamanım yeterse onu da söylemek istiyorum.
Bu arada biz enerji kooperatiflerimizi belediyelerimizde kurmaya başladık. İnşallah, Allah’ın izniyle yakın zamanda üretime geçeceğiz.

BUĞDAY DEPOSUNA TERMİK SANTRAL YAPILMAK İSTENİYOR

Bir konu daha var, bu konu çok önemli: Eskişehir’de, Eskişehir’in gövdesinde, Alpu Ovası’nda, verimli topraklarda, buğday deposunda termik santral yaptırılmak isteniyor.
Allah aşkına, Sayın Bakanım, siz bu işi bilen birisiniz. Oraya termik santral yapılabilir mi? Onun için bu konuda da sizden destek istiyoruz.

YÜZÜNÜZÜ HALKA DÖNÜN

Ayrıca, son olarak, Sayın Bakanım, sizlerin görevi Balıkesir’den Van’a, Hakkâri’den Edirne’ye bütün vatandaşlarımıza ucuz elektrik, ucuz doğal gaz sağlamak, halkımızı sömüren, kamu kaynaklarını yandaşlara peşkeş çeken ihaleler düzenlemek değil. Sizden ricamız yüzünüzü halka dönün. Bu ülkede çocuklarını ısıtamadığı için Emine Akçaylar ve anneler intihar etmesin. Hepinize saygılar sunuyorum.

Etiketler: /

Reklam
İSTANBUL CAN EVİ ACITIYOR TABİ
Özdemir ÖZDEMİR 10 Bin mahkum oy kullanmış-mış, güya…Suçlusu kim, eğer ki bu doğruysa?Varsa eğer bu ülke de Adalet Bakanı, İçişleri...
ERZİNCANLILAR ŞÖLENİ
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Anadolu-Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği’nin Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlediği 7. Geleneksel Erzincanlılar Şöleni’ne katıldı. Şölene Kartal...
DÜNYA’ NIN HELVASINI YAPIYORUZ
Dünya sofralarını yüzde 37 daha fazla tatlandırdık Bitkisel yağ, yağlı tohumlar, un ve unlu mamuller, şeker ve şekerli mamuller başta...
MARMARA FLÜT ORKESTRASI
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Nisan ayı etkinlikleri kapsamında Kartal’da konser vermeye hazırlanan Marmara Flüt Orkestrası; klasik müzik,...
MENTEŞE ÇİÇEK BAHÇESİ
Menteşe Belediyesi çiçek bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor. Bitki ve çiçek satışlarının yapıldığı çiçek bahçesindeki çeşitlilik ile fiyatların uygunluğu, vatandaşları...
SEYDİOĞLU KAFE’NİN AÇILIŞI
SEYDİOĞLU KAFE’NİN AÇILIŞI, BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Seydioğlu Pasta Kafe Restaurant’ın Soğanlık Orta Mahallesi’ndeki...
ÇERKEZ KÜLTÜR EVİ YAŞAM VADİSİ 2.ETAPTA AÇILIYOR
Büyük bir coşkuyla açılışı gerçekleşen Yaşam Vadisi 2.Etap içerisinde hayat bulan Çerkez Kültür Evi kapılarını açıyor. Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kumpilou...
VALİ KÖŞGER’DEN BAŞKAN ÖMER GÜNEL’E ZİYARET
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e tebrik ziyaretinde bulundu. Vali Köşger’e, ziyareti esnasında Kuşadası Kaymakamı Sadettin...
TRAFİĞE KAPALI ALANLARDA DENETİMLER HIZ KAZANDI
Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri araç trafiğine kapalı olan...
BODRUM YOLLARI SEZONA HAZIRLANIYOR
Bodrum Belediye Başkanlığı, yaz sezonuna sayılı günler kala yarımada genelindeki yolların düzenlenmesi için çalışmalara hız verdi. Bodrum Belediyesi Fen İşleri...
KAHVE USTALARI GÖYNÜK’ TE YETİŞECEK
Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksek Okulu ‘Barista Atölyesi’ ve ‘Gastronomi Uygulama Atölyesi-2’ birimlerinin açılışına katılan Kemer Belediye Başkanı...
BELEDİYENİN GEZİCİ OYUN EVİ
Manavgat Belediyesi’nin kentteki çocukları eğlendirmek ve eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Gezici Oyun Evi ” projesinden 46 mahalledeki 2...
MİNİKLERE TRAFİK EĞİTİMİ
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ile İlçe Emniyet Müdürü Rasim Oymaağaç, Büyükşehir Belediyesi Kemer Anaokulu bahçesinde düzenlenen Uygulamalı Trafik Pisti...
İŞ DÜNYASINDAN BAŞKAN DOĞAN’A TAM DESTEK
Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli iş dünyasının önemli isimlerini makamında ağırladı. İş dünyasının desteğini alan Başkan Doğan, gerçekleştirilen ziyaretlerden...
SELEN GÖRGÜZEL ALKAN GECE NAKAŞTEPE KONSER
“İmdat” şarkısıyla büyük çıkış yapan Selen Görgüzel, Gece Nakkaştepe’de sahneye çıktı. Türkiye’nin pop assolisti olarak işaret edilen Selen Görgüzel’in sadece...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ