Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 6,07 / Satış: 6,10
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,80

KARA PRENSES ZEYTİN HANIMIN MARİFETLERİ

Hür Bakış
Hür Bakış
  • 28.08.2017
  • 80 kez okundu

Yelda Durdu SEVİNCEK

Uzun bir aradan sonra  siz değerli Hürbakış okuyucularıyla, tekrar buluşmanın mutluluğu içindeyim. Bu zaman zarfı içinde ailemize yeni bir üye katıldı. Evimizin kara prensesi “ZEYTİN HANIM”

Babamın karabaşı, kayınvalidemin kara ceylanı, mahallenin kara kızı, çocukların maskotu benim ve Cemil’in Zeytoş’u. Hayvan dostumuz. Sevimli, şeker mi şeker, zeki tam br oyun köpeği Labrador.

Labradorlar eğitime çok yatkın ve köpek eğitilebilirlik sıralamasında ilk 10 sıra içersinde yer alan harika bir köpek cinsidir.  Körler ve sakatlara rehberlik yapan köpek, arama kurtarma işlemlerini yapabilmesi gibi birçok özelliğe sahip bir ırktır., Azda olsa bekçi ve av köpeği olarak kullananlar da var.

Gelelim bizim Zeytoş’a. sevgi ve ilgi meraklısı. Yüzmeyi, gezmeyi özellikle de oynamayı çok sever. Hareketli kıpır kıpır . Azarlandığında ya da korktuğunda hemen benim arkama saklanır. Bazen de   başını öne eğer yerine gider. Ama haksız yere azarlanırsa küser. kafasını çevirir. İlgilenmez. Fakat okşadın mı dayanamaz barışır.

Ben ona, “köpek kılıklı” diyorum. Çünkü değişik bir köpek. Lügatında, “HAV” kelimesi yok. Bazen geceleri aklına köpek olduğu geliyor sanırın arada bir “HAV” der o kadar.

Bu arada bizim Zeytoş “HOŞT” kelimesinin ne olduğunu da bilmiyor. Çünkü o böyle kelime duymadı. Zeytoş çok kibardır. O kimseye dokunmaz ama  görüntüsü köpek kılıklı olduğu için insanlar yinede korkuyor ve “hoşt hoşt” diyor. Zeytoş bu kibar dedik ya. Lütfen ona kibarca “HOŞTUNUZ” deyiniz.

Herkes ondan korkar kaçar ama saldırganlığı yoktur. Tam tersine sevsinler diye yatıverir. Kedilerle oynar bazen kovalar. Misafir delisi. Zil çaldığında  herkesten önce kapıya koşar karşılar.Kapıya gelen ona bağırır kovarsa vay haline. Ayakkabısını yada terliğini kapar bir köşede parçalar.Her köpek gibi mahalledeki komşuların  ayakkabı- terliğini çalar kaçar. Bana göre o hiç de aç kalmaz. Sokakta dolaşırken yiyecek bulursa  hemen eve getirir evde yer.Fakat başkalarının duvarlarında asılı yada masadaki yiyeceklere dokunmaz.Ev sahibi verirse alır ve yer.Elimden bisküvi yada çerez yemeye bayılır. Çokta terbiyelidir kızımız. Henüz bir yaşında .

Yola ilk çıktımızda trafik eğitimi olmadığı için trafiği alt üst etmişti. Markete, pazara onunla beraber giderim Ama beni göremeyip kaybettiğinde hemen eve gider, Beni satar yani. arayıp bulayım demez. Maskaralıklar yapıp kendini zorla sevdirir. Komşumuzun oğlu ile her akşam İncilipına rparkına gider. Gece gelir. Ayak ta uyur. Maşallah mahallenin bohçacı kadını  gibidir. Herkes onu tanıdı. Parkta çocuklarla oynar, havuzdan çıkmazmış hatta pitbul köpeğine bile  kafa tutmuş. Şaşırdık bizim sessiz eytin mi? Hayret!  Damat adayımız bile varmış. Hayırlısı.

Bana pek düşkün ben de ona. Evde olmadığım zaman , odama girer arar yatarmış. Bazı sebeplerden dolayı eve uzun zaman gelmediğimde ise bana ait eşyamı ısırır parçalar. Onu bırakıp gittiğim için .Yani eşşeğini dövemeyen semerini döver misali. Evden dışarıya çıkacağım zaman ortada görünmesede aniden ortaya çıkar Hareketleriyle beni hep şaşırtmıştır.Peşimden gelir  dolmuşa kadar uğurlar.Otobüse binmek ister ama binemez tabii ki. Arkasından koşar.

Sözün kısası iyi ki varsın Zeytin.Hoşgeldin aramıza..

Sizin de hayatınızda hayvan dostunuz var sa (kedi, köpek kuş vs.) bize yazın özellikle komik anılarınızı, resimlerinizi mail adresimize gönderin. Hürbakış haber sitesinde yayınlayalım.Haydi bekliyoruz.

Adaletli, aydınlık günlerde  hayvan dostlarımızla birlikte görüşmek üzere. Sevgiyle kalın.

Esenkalın..

e-mail:c.sevincek@hotmail.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ