Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,15
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

HİNDİSTAN PAZARINDA DURUM SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

HİNDİSTAN PAZARINDA DURUM SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
  • 17.10.2018
  • 79 kez okundu
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Hindistan’ın 6 şehrinde Destination Turkey B2B Workshopunu gerçekleştiren TravelShop Turkey’in Genel Müdürü Murtaza Kalender ve bu organizasyonu katılanlar turizmin yükseleni Hindistan pazarını turizmgazetesi’ne değerlendirdi….

Türkiye ve Hindistan turizmde yükselen iki ülke. İki ülkenin birbiriyle yapacağı birçok iş var.
Türkiye’nin Hindistan için başta MICE olmak üzere kültür turları ve son zamanlarda zaten öne çıkmaya başlayan düğün organizasyonlarında tercih edilen destinasyon  olma şansı var.
Hindistan’ın da turizmde Türkiye ile ilişkilerinde sektör için başka yerde bulamayacağı alamayacağı kadar önemli deneyimler edinebilir.
Bu özelliklere ek olarak Türkiye ile ve Hindistan arasında son dönemde siyasal alanda gelişmeye başlayan olumlu ilişkiler iki ülke arasında yeni bir sürece girildiğini gösteriyor.
Turizm, iki ülke arasında başlayan olumlu gelişmeleri hızlandıracak sektördür.
Rusya ile ilişkiler buna örnektir.
Turizmde yükselen ülkesi Hindistan’da Türkiye’nin neler yapabileceği, mevcut durum, sorunların ve çözüm önerileri TravelShop Turkey’in Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Hindistan’ın 6 ayrı şehrinde gerçekleştirdiği worshoplarda somut olarak görüldü.
Destination Turkey B2B Workshopunu organize eden TravelShop Turkey’in Genel Müdürü Murtaza Kalender Hindistan pazarını çok önce gördü, yıllardır bu ülke yönelik çalışmalar yapıyor.
Sektörde ‘Hindistan muhtarı’ olarak tanımlanan Kalender’e Hindistan pazarını anlatmasını istedik
O da bunu kendisi ile birlikte organizasyona katılanların da değerlendirmelerinin alınmasının daha iyi olacağını söyledi.
Biz de öyle yaptık
İşte katılanların gözüyle Hindistan pazarı:
Murtaza Kalender/ TravelShop Turkey Genel Müdürü:
8-14 Ekim tarihleri arasından Hindistan’ın 6 büyük şehrinde gerçekleştirilen bu etkinliğe 2.000’e yakın Hint Tur Operatörü katıldı.
Hindistan’a gitmeden önce 2500 ön randevu alınarak etkinlik boyunca 6.000’den fazla ikili B2B görüşme yapıldı.
Bu organizasyon vesilesi ile  görüştüğümüz kişiler, iş yaptığımız ve yapmak istediğimiz müstakbel partnerlerimiz ile yaptığımız görüşmelerde şunu gördük:
Özellikle Wedding, M.I.C.E ve kültür turlarının öne çıktığı etkinlikte, vize konuları halledildiği takdirde, yıl sonuna kadar  en az 50.000 Hintli turistin Türkiye’ye geleceği öngörülüyor.
Vize sorunu
 
2019’da 500 bin, 2020’de ise 1 milyon Hintli turistin ülkemize gelmesi mümkün. Tek engel vize sorunu.
Hindistan’dan Türkiye’ye yoğun bir talep var. Ama maalesef vize sorunu olduğu için bu talebe karşılık verilemiyor.
Şu anda Hindistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 170 bine yaklaştı, bunların yüzde 70’inden fazlasının Shengen vizesiyle veya online olarak vize edinen turistlerden yüzde 30’undan az bir bölümünün de Hindistan’dan “sticker” vize aldıklarını görüyoruz.
Çin Modeli e-vize uygulaması Hint turist sayısını arttırarak düşük sezonlarımızı canlandırabilir.
En az 150 bin Hint turistin Türkiye’ye gelmek istemesine rağmen vize sorunlarından ötürü gelemediğini ve başka destinasyonları tercih ettiğini öğrendik.
Bu da Türk turizmi için 300 milyon dolara yakın bir gelir kaybı demek oluyor ki bu rakam başka turistik destinasyonlara gidiyor.
Hint turistlerin bizim için bir özelliği de Türkiye için düşük sezonda seyahate çıkmalarıdır. Dolayısıyla vize sorunu çözülse
Türkiye’nin turizmde önemli sorunu olan sezonu uzatma noktasında da önemli etkisi olur.
Birçok düğün ve m.i.c.e firması vizelerin zor alınması yüzünden destinasyon olarak Türkiye’yi programlarına koymadıklarını dile getirdi.
Vize için öneri
Yükselen pazardan Türkiye’nin hakettiği payı almamızın önündeki en önemli engel olan vize sorununa Türkiye’nin, Çin, Endonezya, Malezya ve Güney Afrika’ya uyguladığı gibi, e-vize modelini kolaylaştırması gerekir. Bu ülkelere uygulanan e-vize
Hindistan’a uygulanmalı.
Eğer Türkiye, Çin’e uyguladığı bu modeli Hindistan’a da uygularsa, Hindistan’dan 1 milyar 200 milyon dolar gelir elde edebilir.
Sektör kuruluşları bu konuya ciddi şekilde eğilmeli.
Destination Turkey B2B Workshopuna katılanlar ne diyor
Ahmet Ketancı – Ramada Golden Horn 
Hindistan Türkiye için çok önemli bir pazar. Çok ciddi taleplerin olduğunu, grubu konfirme edip uçak biletlerini aldığı halde uçacağı gün vizelerini alan gurupların var olduğuna şahit olduk. Bu sorundan dolayı birçok tur operatörünün Türkiye’yi destinasyonlarından çıkarttığını gördük.
İbrahim Baştutan – Gamirasu Cave Hotel 
Hindistan’da 4. defa B2B Workshop etkinliğine katıldım. Her seferinde vize ve uçuş sorunlarıyla karşılaştım. Uçuş sorunu bir nev’i aktarmalı şekilde çözebiliyorlar ancak vize sorunu maalesef çözülemedi. Oysa Hindistan, Türk turizmi için aranan bir pazar. 12 ay boyunca “FIT” M.I.C.E, düğün ve kültür turları gibi etkinliklere katılarak ciddi paralar harcayan müşteri profiline sahip.
6 şehirdeki Destination Turkey Workshop etkinliğinde Türkiye’ye olan ilginin bir önceki organizasyondan daha fazla arttığını ve hatta birçok gurubun otel rezervasyonlarını yapıp uçak biletlerini aldığı halde vizelerini son güne dek beklediklerine şahit oldum. Yetkililerden ricamız bu pazarın mercek altına alınmasını ve bir an önce vize kolaylığı sağlanıp sefer sayılarının da arttırılmasıdır.
Burcin Karakuş – Hyatt Regency Hotel
Hindistan’ın 6 ayrı büyük şehrinde çok güzel Türkiye tanıtımı yaptık. Türkiye’ye ilginin beklediğimden daha fazla olduğunu ve gelmek isteyen birçok Hintli gurupların bulunduğunu söylemeliyim. Hindistan’daki Türk yetkililerden 450 milyon Hintlinin yurtdışına seyahat edebilecek bütçeye sahip olduğunu, 2018 itibariyle 30 milyon Hintli turistin yurtdışı tatiline çıktığını öğrendik.
Hindistan, Türkiye’ye 12 ay boyunca müşteri gönderebilecek ülkelerden birisi. Özellikle düşük sezonlarımızı doldurabilecek müşteri potansiyeline sahipler.
Mert Özcan – The Marmara Hotel Taksim 
Alternatif pazarlar yaratma isteğimizi karşılayacak en büyük potansiyellerden birini Hindistan oluşturuyor. Özellikle seyahat dönemlerinin ülkemizde düşük sezon diye adlandırdığımız Kasım-Mart dönemine denk gelmesi Türk turizminde sezonu uzatmak için de çok büyük bir şans oluşturuyor.
Sena Elik – Elite World Hotel 
Hindistan pazarı gerçekten çok büyük bir pazar ve ciddi talepler mevcut. 1.2 Milyar insana ev sahipliği yapan Hindistan’ı  gelecek vadeden bir pazar olarak görüyorum. Bürokratik noktalardaki konulara özenli eğilimlerde bulunulup, Çin, Malezya, Güney Afrika gibi ülkelere olduğu gibi e-vize ve uçak sayısında gerekli  esneklik sağlanıp, charter uçak problemleri çözülebilir  ise kısa sürede uzun yol kat edeceğimizi konusunda bir öngörüye sahibim.  Özellikle Havaalanının taşınmasından ötürü Basın Ekspres yolundaki oteller için Hindistan pazarından gelecek M.I.C.E. Incentive gurupları oldukça önem arz ediyor.
Seray Mekikoğlu –  The Elysium Hotel
Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan ikinci ülke Hindistan. 12 ay seyahat eden ziyaretçilere sahip bir ülkenin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirebilmek için Türkiye’nin diğer destinasyonlara karşı daha avantajlı hala gelmesi gerekiyor. Bunun için de atılacak en büyük adım Hintli turistlerin Türk vizesini almalarını kolaylaştırmak, hatta mümkün ise vize serbestisini getirmek ve seyahat etme ihtiyacına sahip orta gelir sınıfındaki Hint vatandaşlarını da çekmek için Türkiye-Hindistan arası charter uçuşlarını oluşturarak Hindistan-Türkiye arasındaki uçuşların sayısını arttırmak olacaktır.
Fatma Nur Karadoğan -TST-Line Producer 
Ülke tanıtımı için en etkili yollardan birinin yabancı film şirketlerinin Türkiye’de film çekmek olduğunu düşünüyorum. Bollywood sinemasının potansiyelini B2B Workshop sırasında çok daha yakından gördüm. Türkiye Bolywood sineması açısından film çekilecek birçok lokasyon bulunması nedeniyle büyük bir potansiyel. Vize işlemlerindeki kolaylıkla, ülkemizde film çekmek isteyenlerin sayısı arttırabilirsek bu bağlamda ülkeye gelen turist sayısı da orantılı olarak artacaktır.
Cihan Yılmaz – Paloma Otel
 Hindistan’da yaşayan ve Hindistan dışında tatillerini geçiren kişi sayılarında Dubai ve Tayland gibi ülkelerde ciddi rakamlara ulaşırken, Türkiye bu pastadan vize sorunları ve THY ile Air  India arasındaki “slot” anlaşmalarının sebebiyle henüz tam anlamıyla yararlanamıyor.
Antalya’nın kış sezonu için Hint pazarı en önemli pazar olduğunu gördük. Görüşmelerde özellikle Antalya hakkında aldığımız geri dönüşlerde, acentelerin Antalya’yı yalnızca deniz kum güneş turizmi açısından zengin olduğunu bildiklerine istinaden, Hindistan’da yapılan ya da yapılacak tanıtımlarda Antalya’nın diğer tarihi zenginlikleri ve plajları dışında da birçok aktivite ve etkinliklere sahip olduğunu ifade etmekte fayda olacağını düşünüyorum.
Seda Erdem – Lionel Hotel
Hindistan büyük bir pazar ve potansiyeli çok fazla. İki ülke arasında vize sorunları çözüldüğü takdirde ülkemizin bu pazardan hak ettiği payı alacağını düşünüyorum. Eğer, Hindistan’dan daha fazla döviz ve turist beklentisindeysek kesinlikle vize kolaylığı sağlamalıyız. Çünkü Hindistan’da ciddi bir potansiyel olup ülkemize 2020 yılında 1 milyon turistin gelebileceğini gözlemledim.
Muammer Kaya – MK Ttravel 
Vize probleminin e-vize kapsamının genişletilmesi ile çözülmesi ve karşılıklı uçuş sayılarının arttırılması gibi doğru adımlar atılırsa hâlihazırda ülkemize gelen 95.000 Hintli turist sayısı her yıl ikiye katlanabilir.
Hülya Kurmuş – Akmina Travel 
Hindistan gelecek vaat eden bir pazar ve büyümeye istekli görüşmelerimizde ki talepler bunu açıkça gösteriyor. Vize ve uçak konusu en çok zorlayan konular olarak önümüze geldi.
2019 yılı hedefleri için öncelikli vize sonrasında Charter ve uçuş konularına ağırlık verilmeli. Sektörün tanıtım ve pazarlama için gösterdiği çaba göz ardı edilmemeli. KKTC için de tanıtıma Türkiye’nin desteği şart.
Bülent Koçak – Antalya FBB Travel
Türkiye olarak her iki ülke arasında belirli bir seviyede turist artışından söz etmemiz için vize, girişte alınacak şekilde düzenlenmeli. Birçok ülke bizden vize istiyor ama biz turist alan bir ülke olduğumuz için o ülkelerin vatandaşından girişte vize almasını talep ediyorsak Hindistan da bunu hak ediyor. Çalışma bu yönde olmalı ki bizlerde taşın altına elimizi değil bütün bedenimizi koyalım.  Charter izni için mücadele edelim.
Uğur Atak – Pullman Hotel 
Hindistan’dan Türkiye’ye talepler olduğunu gördük. En sevindirici tarafı buydu. Üzücü yanıysa, bu kadar ciddi talebe rağmen vizeden ötürü gelemeyen binlerce insanın oluşu! Türk Turizminin gelişimi ve güçlenmesi açısından pazar yelpazemizi genişletmemiz gerektiği aşikâr, bu yönde yaptığımız önemli yatırımlardan bir tanesi de ülkemiz için büyük potansiyel teşkil etmekte olan konaklamalı toplantı gruplarından, düğünlere, gezi gruplarına kadar her alanda etkin talep üretebildiğimiz Hint pazarı, bu pazarda biz turizmcilerin etkin sonuçlar alabilmesi için vize başvurularının hızlı değerlendirilip sonuca kavuşturulması gerekir.
Özlem Şahin – Grand Hyatt Hotel
8-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğumuz Destination Turkey B2B Workshop etkinliğine katılmaya son 2 yıldır Hindistan pazarında meydana gelen yüksek talep artısı sebebiyle karar verdik. Ziyaretlerimiz ve sektör partnerlerimiz ile temaslarımız sonucunda oldukça yerinde hatta farkında olduğumuz potansiyelin çok daha üzerinde bir iş hacmi ile birebir karşılaştığımızı söyleyebilirim. Başta Istanbul olmak üzere Antalya, Bodrum, Kıbrıs gibi destinasyonlarımız son yıllarda Dubai & Singapur & Malezya gibi destinasyonlara ciddi bir rakip olarak Hindistan pazarında yerini almıştır.
Sektörel sivil toplum kuruluşlarının ve Kültür ve Turizm Bakanlığının birlikte atacağı süreci geliştirici olumlu adımlar, var olan potansiyeli elde etmemizi sağlayacaktır.
Gökhan Gümüşdede – Gloria Golf Hotel
1,2 Milyar nüfusu ile Dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Hindistan’ın orta direk kategorisinde 420 milyonluk bir nüfusu olan ülke.
Hintli partnerlerimizden aldığımız bilgilere göre ülkemizde düşük sezon olan ilkbahar, kış ve sonbahar dönemlerini seyahat ve düğün için tercih eden Hintli misafirler aynı zamanda ülkemiz için hatırı sayılır potansiyel bir turizm geliri arz ediyor.
Kış dönemlerinde özellikle Akdeniz bölgesinde otel doluluklarında ciddi düşüşler olması nedeni ile bu açığı kapatacak ciddi bir pazar olan Hint pazarına ilgi ve destek göstermemiz gereir.
Çin’e uygulanan  vize edinim kolaylığında olduğu gibi çözülürse Antalya Turizminin 12 aya yayılması mümkün.
Alper Yağcı – Bricks Hotel 
Travelshop Türkiye önderliğinde, Turizm Bakanlığı, THY Hindistan temsilcileri ve turizm sektöründen katılımcılarla düzenlenen etkinlikte Hindistan pazarının gerçekten inanılmaz gelecek vaat ettiğini pazarın kısa zaman içerisinde kat ve kat artmasının çok hayal olmadığını bütün ekip olarak gördük. Görüşmeler esnasında Hindistan acente, tur operatörleri ve diğer temsilcilerinin söylemeyi unutmadığı 2 konu vardı; vize ve ülkeler arası uçuşlar. Önümüzde Çin, Malezya, Güney Afrika ve Endonezya gibi e-vize örnekleri varken Hindistan’a da e-vize neden uygulanmasın? Bu iki konunun ivedi şekilde irdelenip aksiyonlar alındığında kısa zaman içerisinde ülkemizi ziyaret eden Hindistanlı turist sayısının artacağı tartışılmaz bir gerçektir.
Sadegül Bostancı – Tratelux  Seyahat Acentesi
Katılan kişi sayısı ve Türkiye’ye olan ilgi beklediğimizden de fazlaydı. Destination Turkey Workshop’ta, Kapadokya’ya ne denli talep olduğunu ve ciddi potansiyel teşkil ettiğini gördük. Görüşmelerimizden yola çıkarak anladık ki Hindistan için Türkiye çok tercih edilen, gelmek istenilen bir yerken bütün acentecilerin ortak tek ve büyük sorunu vizelerin kolay ve hızlı alamamaları. Bu sorunu yetkili birimler çözebilirlerse kesinlikle Hindistan pazarında 2019 yılı çok güzel işler yapılacağını düşünüyoruz.
Rafail Akbarov – SAB Tour
Vize işi pek kısa zamanda çözülecek gibi gelmedi bana çünkü vize konusu daha çok siyasi motivelerden dolayı ( Hindistan’ın Pakistan ve Türkiye’nin Pakistan ilişkilerinden dolayı.) Bu hassas konu ülkeleri vize konusunda ketum yaklaşıma itmiş. Ayrıca havayolları konusunda şu an Türkiye ve Hindistan arasında slotu okeylenmiş ama gerçekleştirilemeyen 11 slot varmış.
Slotlar Hint havayollarına ait olduğundan Bizim havayolları kullanamıyor. İlave talep oluşturmak için daha geniş kapsamlı tanıtım yolları bulmamız gerekiyor. Bu artık bollywood filmi mi dijital pazarlama mı olur değerlendirmek lazım. Hint Özel havayollarına, özel ucak şirketlerine yakıt destekleri verilirse( kış sezonuna özel)  slot kullanımında artış sağlanır.
Egemen Ateş – TAV Antalya :
Fraport TAV Antalya Havalimanı olarak Hindistan Workshop etkinliğine büyük bir zevkle iştirak ettik. Antalya ve Türkiye’nin Hint turistlere neler sunabileceğini keyifle anlattık. Ayrıca doğrudan uçuşların Antalya’ya gelecek turist sayısını oldukça artıracağını düşündüğümüzden havalimanı işleticisi olarak Antalya çıkışlı olası Hindistan uçuşlarında yolcu başı 10€ değerinde ciddi bir destek ile payımıza düşeni yapmaya hazır olduğumuzu Hindistan’ın 6 farklı şehrindeki sektör temsilcilerine aktardık. Umut ediyoruz ki önümüzdeki süreçte öncelikli olarak İstanbul ve devamında Antalya’ya doğrudan uçuş gerçekleştirecek Hint ve Türk taşıyıcılarının operasyonları Türk turizminde Hindistan’ın önemli bir yer teşkil etmesine olanak verecektir.

Etiketler:

Reklam
CEMİL SEVİNCEK’DE ADAY OLUR
37 yıl haber peşinde koşan biri olarak artık mesleğimin  jübilesini yapma zamanının gelip geçtiğini gördüm. 40 Yıldır içinde bulunduğum Cumhuriyet...
ŞİİR AKAR YÜREKTEN
Cemal KARSAVRAN Buyurunuz  Bir şey mi diyecektiniz Yo hayır Neden bakıyorsunuz o halde Gözlerime gireceksiniz  Merak ediyorsanız sizde bakın Hım baktım; ne var Çocuk takılır yere düşer Bir...
ÖĞRETMENLERE İFTAR
Kamer DURDU-ANTALYA Envar Okulları, geleneksel olarak düzenlediği öğretmenlere yönelik iftar yemeği, Perge Bulvarı’ndaki okul kampüsünde gerçekleştirildi. Her yıl geleneksel olarak...
“İMDAT”
TGF 58. Başkanlar Konseyi Bursa’da toplandı, gazeteciler “imdat” çağrısı yaptı: ANADOLU BASINI  “S.O.S.” VERİYOR Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Bursa’da gerçekleştirilen 58....
BAŞKANLIK MAKAMI
“BAŞKANLIK MAKAMINI VATANDAŞLARIMIZA AÇTIK” BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL’DEN HALK TOPLANTISI Seçim sürecinde “Kartal’ı Komşularımızla Birlikte Yöneteceğiz” diyerek vatandaşı yönetim sürecine dâhil...
BORÇLU BELEDİYE
BORÇLU BELEDİYENİN ‘KARA TREN’ İLE NE İŞİ VAR? BALIKESİR İLE SEMBOLLEŞEN LOKOMOTİF NEDEN YERİNDEN EDİLDİ? TCDD KARAR ALIRKEN HANGİ BALIKESİRLİ’YE...
FIRIN DENETİMİ
KUŞADASI’NDA FIRIN DENETİMLERİ SÜRÜYOR Kuşadası Belediyesi fırınlara yönelik olarak yapılan denetimlerini sürdürüyor. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, gıda ürünü satışı...
AYDOS ORMANI
KARTAL BELEDİYESİ’NDEN AYDOS ORMANI’NDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI Kartal Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Aydos Ormanı’nda piknikçilerden kalan çöp yığınlarını temizledi....
ANTİKA SOBA SERGİSİ
KERVANSARAY’DA KLASİK OTOMOBİL VE MOTOSİKLET İLE ANTİKA SOBA SERGİSİ Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı koleksiyonerler Öğül ve Meral Orhan’ın Klasik...
ÇOCUK HALK OYUNLARI
KARTAL BELEDİYESİ ÇOCUK HALK OYUNLARI TOPLULUĞU’NDAN MUHTEŞEM GÖSTERİ Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Mayıs ayı Kültür etkinlikleri...
YOL ÇALIŞMALARI
Menteşe Ekipleri Yol Çalışmalarına Hız Verdi Menteşe Belediyesi ekipleri hava şartlarının düzelmesi ile birlikte yolların bakım ve onarım çalışmalarına hız...
“YAŞAYAN KADINLAR”
“YAŞAYAN KADINLAR” RESİM SERGİSİ KARTAL’DA ZİYARETE AÇILDI Şiddete uğrayarak katledilen kadınların resimlerinin yer aldığı “Yaşayan Kadınlar” sergisi, Kartal Belediyesi’nin ev...
HAZIR GİYİM İSVEÇ’TE
Ege Bölgesi’nden yapılan hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatını arttırmak için en büyük ihraç pazarı Avrupa’da yoğun mesai harcayan Ege Hazırgiyim ve...
ALTERNATİF SANAT
ALTERNATİF SANAT SERGİSİ KARTAL’DA AÇILDI Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün, Mayıs ayı programı kapsamında, ‘Alternatif Sanat Sergisi’  Hasan...
KREŞ MÜDÜRLÜĞÜ
KARTAL BELEDİYESİ KREŞ MÜDÜRLÜĞÜ, EĞİTİMDE GÖZ DOLDURUYOR Türkiye’nin en fazla kreş sayısına sahip belediyesi olan Kartal Belediyesi ile çocuklar; çağdaş,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ