Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,81 / Satış: 5,83
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

HEKZAGONAL SATRANÇ TAHTASI -2

Faruk Caymaz
Faruk Caymaz
  • 14.01.2019
  • 227 kez okundu

Faruk CAYMAZ

İnş. Müh-Şair ve Yazar


  e-mail:  fcymz@hotmail.com                                                                             

Yazımızın birinci bölümüyle ilgili dostlarımızdan çok güzel tepkiler geldi; analizin doğru ama eksik yanlarının ve görüş açısının daha geniş açıdan olması gerektiğini söylediler.

Haklılar…

Kısıtlı zaman ve makalemizin anlaşılabilir olması açısından, dar açıyla bakmak zorunda kaldık.

Gelişmeleri yakından takip eden dostlarımız bilir;ABD ‘nin Suriye’den çekilme hikayesi hala sürüyor.

Geçenlerde şöyle bir paylaşım yapmıştım sosyal medyadaki sayfamdan;

ABD, baş aktör olarak oturduğu masada, “çekiliyorum” diyorsa ;oturup elli bin kere daha düşünmek lazım.
Kimden ya da kimlerden ne koparmayı düşünüyordur?
Danışman dediklerimiz ne işe yarar, neyi analiz eder?
Satrançtan anlamıyorsanız artist gibi oturmayacaksınız oyuna!”

Açıkça söylemek gerekirse,cevabını bulamadım.İşte bu yüzden çekilme sürecinin türlü oyunların sonucu olduğunu ve Birleşik Devletler “Şahinler Kanadı”nın geliştirmiş olduğu bir başka oyun diye nitelendirmeyi dile getirmek istemiştim.

Geniş açılı gözlemin burada yazılması ve irdelenmesi,  makalemizin kitap sayfalarına sığacak kadar büyük olması demektir.

Ortada oynanan oyunun büyüklüğü(her ne kadar küçük gibi görünse ve oyalama taktiği olsa da) Birleşik Devletlerin kimden ne koparmak istediğinin bilmecesi gibi…

Ülkemize de gelen ABD ‘nin üst düzey yetkilileri-özellikle de Bolton-Türk yetkililerle yaptığı toplantıdan sonra niyetlerini açıkça belli etmediğini ve bu konuda çok ketum davrandıkları, üçlü elçinin farklı açıklamaları ile belli etti.İstedikleri şeylerin aslında onları Suriye’den “çekilme” diyecek bir ulusun ve bu çekilme deme karşılığında nasıl bir kazanç elde etmek istedikleriyle gizem halini aldı adeta.

Rus yetkililerin çekilme konusunda inanmadıklarını belirten demeçleri bu tezimizi doğrular nitelikte.

İki eski soğuk savaş tarafının danışıklı dövüşüne benzer bu ikilemi doğru okumak lazım.Stratejiyi ve planlamayı onların dışında ama onların oyun hamlelerini karşılayabilecek hamleyi yapmak lazım; Suriye ,binlerce kilometre öteden gelenlerin yarın öbür gün çekildiklerinde başbaşa kalacağımız sınır komşumuz;akrabaları ülkemizde yaşayan Suriye halkının kapı komşusu. İnandırıcı ve müdahale gerektiğinde atılacak adımları iyi hesaplamak ,oynanan oyunu tersine çevirebilir.

Çünkü Ulusumuzun yüzyıllardır sınırdaş olduğu bu ülkenin, geleceğinde Batı Dünyası’nın atacağı yeni bir yanlış hareket, ülkemiz açısından sıkıntı doğurabilecek sonuçlara varabilir.Hali hazırda neredeyse sayıları 5 milyonu bulan Suriyeli göçmenlerin, yarın ülkelerine dönmek için bu ülke toprak bütünlüğünün korunmasından geçer.

Diğer yandan terör örgütlerinin sınırımıza yakın komplo teorilerini andırır gündelik beyanatlarla, herhangi bir yere varılamayacağını  bilmek yine Ortadoğu siyasetini oluşturacak başka başka otoritelerin varlığı da ayrıca iyi değerlendirmek gerekir.

Oysa biz ABD ‘nin çekilme konusunda günleri ve zamanını beklerken; orada oyalama taktikleri sonucu ne gibi değişikliklere gidildiğini anlamak çok da zor değil;bilinmelidir ki Batı Dünyası ,Rusya ve ABD hiçbir zaman bir başka ülkeye demokrasi ve özgürlük götürmediği gibi sözlerini dinleyecek –ama nasıl bir yönetim olursa olsun-onlara uyacak hükümetler istediğini bilmek ve tahmin etmek de zor olmasa gerek.

Ülkemiz açısından çok önemli bir konumda olan Suriye’nin barışçıl ve yaklaşımcı terörden arındırılmış sistemin getirilebilmesi için, satranç tahtasında gerekli anlaşma yoluna gidilmesi önemlidir.

Bu sadece hükumetin veya muhalefetin görevi değil aksine bir bütün çabasıyla olması gerek bir adımdır.

Sonuç olarak;

Üzerinde yaşadığımız topraklarda Suriye iç savaşının getirdiği nokta acı ve gösyaşı,fakirlik ,esaret ve yaşam alanlarının yokedilmesi sonucu, dünya siyasetinin kendi çıkarları için el atmadan çok daha ötesidir.

Dileriz ki;

Ülkemiz adına yapılacak her türlü müdahalenin, öncelikli olarak bundan sonra da yan yana yaşayacağımız bu ülke ile her türlü diplomatik yolların denenmesi ,terörden arındırılması için ortak yöntemlerin bulunması ve dış dünyanın adeta babalarının çiftliği gibi yönetmeye çalıştıkları arap yöresinin tekrardan, dost eller ile huzurlu hayatın yeniden hayata geçirilmesi adına yapıcı adımlar atılır.

Saygı ve çokça sevgiyle sevgili dostlar…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ