Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,81 / Satış: 5,83
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

HEKZAGONAL SATRANÇ TAHTASI -1

Faruk Caymaz
Faruk Caymaz
  • 14.01.2019
  • 84 kez okundu

Faruk CAYMAZ

İnş. Müh-Şair ve Yazar

Yıl içinde, işim,üniversitelere verdiğimizi seminerler ve yazarlığım sebebiyle çoğunlukla seyahatlerde olurum.

Yolculuklarımı arabayla yapmam ,beraberinde müziğin en güzel tınılarını dinlememe de fırsat verir; belki de binlerce müzik parçasını defalarca dinlemişimdir.

Zaman zaman flaş diske yüklediğim şarkılar,işte bu defalarca dinlemelerimden sonra aralıklı olarak bıkkınlık verir ve radyoyu açarım.

Birkaç kanal değiştirdikten sonra ,o anki ruh halime uygun ne tür bir müzik çıkarsa onu dinlerim.

Bazen de geceyarısına denk gelen yolculuklarımda ise, kimi ulusal radyoları dinlerim.

Geçen gün de öyle oldu.

Yeni bir seyahatimde Ankara’ya geri dönüyordum.Gecenin bir vakti.Yine radyoyu açtım ve kanal aramaya başladım.Tesadüfen ulusal yayın yapan bir radyo kanalına denk geldim;tartışma ve yorumların yapıldığı programdı…

Sunucu ve yanındakilerin yanında telefonla bağlananlar da oluyordu.

Beş-on dakika dinledikten sonra ,program sıkıcı diye tam değiştirecekken,o anda ismini şimdi hatırlamadığım ve güya stratejist diye geçinen zatın biri ,(burayı iyi okuyun)aynen şöyle bir cümle kurdu;

ABD ‘nin amacını iyi anlamak lazım;esas amaçları ,fıratın doğusunda YPG/PYD  aracılığıyla o bölgede “Marksist/Leninist komünist bir federasyon kurmaktır!”

Kulaklarıma inanamadım.Düşündüm durdum;mizah mı yapıyor yoksa dalga mı geçiyor?Strateji uzmanı mı gerçekten?..

Öylece kaldım.

Düşünün ki Amerika…

Soğuk savaşın başlarından itibaren komünizmin dünyaya yayılmasını engellemek için her türlü oyunları oynayan;Kübanın başına getirmedik hal bırakmayan,onu geçin ülkemişzde komünizm tehlikesi sebebiyle yaptığı yardımlar,yatırımlar…

Kalkıp komşu sınırımıza, komünizm bir yapı kurmaya çalışsın ya da yardım etsin?

Söyleyecek tek kelime bulamadım.Söylendim durdum .

      Herşeyi bu kadar basit düşünce ile gören strateji uzmanı diye ortalıkta dolaşan bu zatların aklı yerinde olmayabilir miydi?

Emin olun diyalogların sonralarını bilmek istemezsiniz.

Şöyle haber programı yapan kanallara bir bakın;göreceğiniz adamlar hep aynı.

Esas yanıltıcı tarafları hemen hemen her konuda düşüncelerinin olması ve sanki gerçekten işi biliyorlarmış gibi,cümlelerinin üstüne basa basa söylemeleri açıkça insanı derinden rahatsız ediyor.

Klişe cümleler,sanki o bölgelerde yıllardır yaşamış,bölgeyi gerçekten bilen,Amerikan stratejisini yudumlamış adamlar!..

Neden böyle düşündüğümü size kısaca anlatmaya çalışayım.

     Suriye, kurulduğu günden beri Ortadoğu’nun ekseninde olması sebebiyle hep diken üzerinde olan bir ülke; tıpkı Irak gibi…

İsrail’e komşu olması dolayısıyla, zaman zaman İsrail’le de çatışmaları çıkmış birbirlerine yakan top oynayan çocuklar gibi füzeler sallayıp dururlardı daha iç savaş çıkmadan öncesine kadar.

     Arap Baharı dedikleri saçma sapan demokrasi hayallerinin kurulmaya çalışıldığı günden sonra ,batılı ülkelerin daha fazla hegemonyası olmaları için çokça oyunların oynandığı ,(ölümcül  kimliklerini gizleyerek)coğrafyadan sonra, kıvılcımların buraya da sıçrayacağını çoğu analistler biliyordu. Zamanını bilmeseler de bir şekilde bu bölgeyi de yakacaklarından emindiler.

Burada tabi sancılı bölgenin geçmişi ile ilgili çok fazla derine girmeyeceğim; amacım burada, zaman zaman dillendirilen BOP konusunun aslında hikayeden başka bir şey olmadığı ve tek gerçeğin aktörlerinin güçlü davranmasının arkasındaki gerçek;batılı ülkeler ile ABD ‘nin, İran ve Rusya’nın bu bölgede etkisini azaltmak hatta yoketmek.Diğer taraftan Türkiye gibi sınırdaş olan ülkelerin bu amaçları için ne şekilde kullanacaklarının belirlenmesi.

     “Dünya jandarması” kimliğine(ki kimse bunu onlara vermedi)bürünen ABD’nin,bu bölgede petrolü karşılığı, kraliyet ailesini korumaya söz verdiği Suudilerin, İran’a karşı yaptırımlarını gerçekleştirebileceği ,üs kurmasının verdiği rahatlıkla daha iyi yerleşmeye çalışmak.

  Son zamanlarda sınırımıza yakın yerlerde yaptığı gözlem kuleleriyle aslında meselenin Türkiye’den YPG /PYD ye gelecek her türlü müdahaleyi önlemek değil amacı hemen doğusunda bulunan Irak üzerinden gelecek Şii tehdidine karşı kürtleri de kullanarak bölgeyi tamamen kontrolü altına almak.

Biliyorsunuz,ABD Başkanlık görevine seçilenlerin tamamı, Arap ülkeleri ve İran ile olan ilişkilerinde tevazu gösterdikleri ve tevazularının arkasında silah sanayinin açıklarını kapatacak alanlar yaratmaya çalışmaları yapmalarıdır.

Esasında Birleşik Devletlerin başkanları dünya ekonomisini paralarının etkisiyle değiştirebilecek ,bu parayı kolay kazanabilecek, insan unsurlarını hiçe sayan ve savaşları bir başarıymış gibi kendi halkına empoze etmeye çalışan ABD ekonomisini yöneten kişilerin istediklerini yapmaktan başka görevleri olmayan kimselerdir.

E bu sadece ABD midir?Elbette hayır.Diğer güçlerin istekleri yönetim amaçları onlardan farklı değil;

Rusya…

Çin…

İran…

Almanya…

Fransa…

İtalya…

İngiltere…

Bizim bildiklerimiz.

Satranç tahtası bir karedir.

Dört köşesi var.

Oyun piyonla başlar ve “şah”ın düşmesiyle biter…

Ortadoğu ve Suriye bu tahtanın ayrı ayrı köşeleri olmasına rağmen şimdi ki görünüme bakarsanız ;

Bir taraftan rejim yanlıları,bir taraftan özgür Suriye ordusu,bir başka taraftan YPG/PYD-Amerikanın kimseye yaramadığını bilmeden belki-bir diğer taraftan DEAŞ,azıcık kenara kaydıklarında muhalifler de pozun içine girmeye çalışmaları ,satrancın hiç de bildiğimiz santranca benzemediğini görmek pek de şaşırtıcı olmasa gerek.

(devam edecek)

Saygı ve çokça sevgiyle sevgili dostlar…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ