Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

Demir ve demirdışı metaller ihracatçıları Endüstri 4.0 ile 2023 ihracat hedeflerine ulaşacak

Demir ve demirdışı metaller ihracatçıları Endüstri 4.0 ile 2023 ihracat hedeflerine ulaşacak
  • 01.12.2017
  • 70 kez okundu
Reklam

Demir ve demirdışı metaller ihracatçıları Endüstri 4.0 ile 2023 ihracat hedeflerine ulaşacak

Sanayi’de verimliliği arttıran, üretim maliyetlerini düşüren, gelişmekte olan ülkelerin emek gücü üstünlüğünü ortadan kaldıran, nesnelerin internet üzerinden haberleştiği Endüstri 4.0 sisteminin sanayide yol açacağı dönüşümden kazançlı çıkmak isteyen Demir ve Demirdışı Metaller ihracatçıları, Endüstri 4.0’ı dünyaya kazandıran Almanya’ya “Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu” düzenledi.

 

 

Türk demir ve demirdışı metal ihracatçıları, dijitalleşen dünyada Endüstri 4.0 ile güçlenerek, 2023 ihracat hedeflerini tutturmayı amaçlıyor.

 

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ile Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 19-23 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu”na katılan Türk demir ve demirdışı metal ihracatçıları, ürünlerinin yoğun olarak kullanıldığı, teknoloji ve sanayinin merkezi kabul edilen Almanya’da sanayi 4.0 uygulamalarını yerinde görme fırsatı buldu. Otomotiv, otomasyon, robotik endüstrisinin önde gelen firmaları ile birebir görüşmeler gerçekleştiren heyet ayrıca Bavyera Eyalet Bakanlığı, Ekonomi ve Medya, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı ile de görüşerek, iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, 1700’lü yıllarda buhar makinasının icadıyla başlayan endüstri devrimlerinin sonuncusu son 5-10 yıllık bir dönemde otonom makineler ve sanal ortamların değer zincirine dahil edilmesi ile dijitalleşmenin öne çıktığı endüstri 4.0’ın, otomotiv sektörü başta olmak üzere birçok sektörde demir ve demirdışı metallerin girdi olarak kullanılması sebebiyle sektör için oldukça önem arz ettiğini kaydetti. Şahin, Almanya’da başlayan ve hızla yayılan; maliyet, zaman ve insan gücünün optimize edilmesini sağlayan endüstri 4.0 uygulamalarının Türkiye’de de yaygınlaşmasının rekabetçi piyasalarda güçlü kalabilmek adına olmazsa olmaz olduğunu belirtti.

 

 

Hem Türkiye’nin en büyük çapta demir demirdışı metal üretimi ve ihracatını yapan firmaların hem de KOBİ’lerin katılımları ile geniş bir yelpazede temsil ettiğimiz demir demirdışı metal sektörümüz Almanya’nın otomotiv, robotik, elektrik sistemleri, otomasyon teknolojisi sektörlerinde endüstri 4.0 uygulamalarını inceleme ve işbirliği olanakları yaratma fırsatı yakaladı.

 

Sanayi 4.0’ın akıllı üretim ekonomisini doğurmayı hedeflediğinin altını çizen Şahin sözlerini şöyle tamamladı; “Sanayi 4.0 ile birlikte şekillenecek olan geleceğin üretim dünyasında küresel rekabette önde olmak isteyen şirketlerin gereken adaptasyonu çok hızlı bir biçimde sağlamaları gerekmektedir. Bizim ihracata yönelik üretim yapan sanayi kuruluşları olarak bu gelişmelerin dışında kalmamız mümkün görünmemektedir. Bizlerin ürün ve hizmet tedarikinde bulunduğumuz Almanya gibi belli başlı ülkelerdeki alıcılarımız kendi tedarikleri, üretimleri, işletme organizasyonları, satış ve dağıtımlarını bu mantık çerçevesinde kurgularken bizlerin bu sistem dışında kalma gibi bir tercihimizin olmadığını düşünüyorum. Sanayi 4.0 yapısal olarak, üretim ve dağıtım süreçlerinde çalışacak akıllı robotlar, Ar-Ge, satış pazarlama ve yönetim süreçlerinde kullanılacak yapay zeka sistemleri ile bunların dış dünyayla bilgi alışverişlerini sağlayacak internet nesneleri ve tüm bu akıllı sistemlerin hep birlikte uyumla çalışması esasına dayanmaktadır. Bizlerin ihracatçılar olarak geleceğin ticaret dünyasında varlığımızı sürdürebilmemiz adına bu beceriler ile donanmış çalışanlar, tasarımcı, yazılımcı ve uygulayıcı insanlara ihtiyacımız olacak.”

 

 

Ünlütürk; “Endüstri 4.0 gelişmekte olan ülkelerin emek üstünlüğünü ortadan kaldırıyor”

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin “Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu”na katılan isimler arasında yer alan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege İhracatçı Birlikleri’nin son dönemde yaptığı tüm etkinliklerde, katma değerli ihracatı arttıracak İnovasyon, Ar-Ge ve Tasarım çalışmalarına ağırlık verdiklerini, “Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu”nun da bu düşüncenin bir uzantısı olduğunu kaydetti.

 

Gelişmekte olan ülkelerin emek gücündeki rekabetçiliklerinin Endüstri 4.0 ile ortadan kalkacağına işaret eden Ünlütürk, “Bugün ucuz işgücü nedeniyle Çin’de üretim yapan birçok büyük marka Endüstri 4.0’ın getirdiği avantajlar sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne, Almanya’ya geri dönüyor. Türkiye’nin de hızlı bir şekilde Endüstri 4.0’a adapte olması gerekiyor. Bunun için AR-GE ve Tasarım çalışmalarına ağırlık vermemiz, gerekiyorsa know-how transferi yapmamız lazım. Ege İhracatçı Birlikleri olarak Endüstri 4.0’a adapte olmak ve katma değerli ürün üretimi için bu tür etkinliklerimizi önümüzdeki arttırarak sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yalçın Ertan, endüstri 4.0 ile dijitalleşmenin temelinde değer zinciri içerisinde verilerin toplanması, işlenmesi ve işlenen veriler sonucunda anlamlı bilgilerin elde edilerek karar mekanizmaları oluşturulması yatıyor. Zamandan, maliyet ve enerji tasarrufunun yanı sıra müşteriler için kişiselleşmiş ürünlerin en kısa sürede tedariğinin sağlanabilmesi için dijitalleşmenin Türkiye’de de yaygınlaşma hızının artırılması, firmaların bu konudaki girişimlerinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği “Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu” kapsamında Dünya çapında lider otomasyon teknolojisi tedarikçisi ve endüstriyel eğitim ve öğretim programlarında performans lideri Festo AG& Co. KG, Sanayi 4.0 konusunda akıllı ölçü cihazları kullanarak, bu cihazlar ile toplanan büyük veriyi analiz ederek araç başı 2013 yılında yüzde 30’a kadar enerji tasarrufu sağlayan BMW Group, Yük altında kademe değiştirici üretimi yapan Maschinenfabrik Reinhausen, denizcilik ve karada kullanılan büyük dizel motorları, turbo makinaları ve santraller

üzerinde uzmanlaşmış MAN Turbu&Diesel, insanlar ile işbirliği içerisinde çalışan robotları üreterek yaygınlaştırmak için çalışan KUKA firmaları ziyaret edildi.

 

 

Bayvera Eyaleti Dijitalleşme Stratejisi için 5.5 milyar Euro ayırdı

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin “Sanayi 4.0 Ticaret Heyeti Organizasyonu”nda ev sahipliği yapan Bavyera Eyaleti Ekonomi ve Medya, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı oldu.

 

Bakanlığın verilerine göre Bavyera Eyaleti Almanya’nın en büyük eyaleti 12 milyon nüfusu var. 2.dünya savaşından sonra tarıma dayalı ekonomiden yüksek teknolojiye dayalı ekonomiye geçişi başarıyla uygulamış bir eyalet. Bu başarı serbest piyasa ekonomisi, yatırımı özendirici altyapı, AR-GE’ye ayrılan bütçe, yeni ürünlerin geliştirilmesinde sermaye ve teknolojinin birleşmesi, enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yapılan yatırımlar, teknoloji ve bilgi transferine verilen önem sayesinde sağlandı.

 

Bavyera Eyaleti’nin bundan sonraki hedefi dijital ekonomiye geçiş olarak benimsenmiş durumda. Bu geçiş her bir firmanın Bakanlığın oluşturduğu dijitalleşme stratejisi paralelinde kendi stratejilerini oluşturmalarını gerektiriyor. Bu hedefe ulaşmak için Bakanlığın koordinasyonunda AR-GE birimleri ve sanayi ile Bavyera eyaletindeki üniversiteler arasında sıkı işbirlikleri oluşturulmuş durumda. 2015 yılında Bavyera Eyaleti Dijitalleşme Strateji Planı kapsamında 2.5 milyar Euro’luk bir kaynak ayrılmış. 2022 yılına kadar sonlandırılması hedeflenen ikinci aşama için ise; ilave 3 milyar Euro’luk bir kaynak ayrılmış.

Stratejik plan kapsamında dijital altyapının iyileştirilmesi (internet ve ağ bağlantı hız ve kalitesinin arttırılmasına yönelik yatırımlar), çeşitli araştırma projelerinin hayata geçirilmesi, Bavyera Eyaleti Dijitalleşme Merkezi’nin oluşturulması, özel sektör-üniversite-eğitimli iş gücü arasındaki eko-sistemin oluşturulmasına yönelik çalışmalar, özel sektöre test imkânı sağlayan ve üniversitelerde yer alan invasyon laboratuvarlarının kuruluşu için kaynak sağlandığı ifade edildi.

 

Bavyera Eyaleti Ekonomi veMedya, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi 4.0 kapsamında İngiltere, Fransa ve ABD gibi ülkeler ile de yakın işbirlikleri gerçekleştiriyor.

 

 

Etiketler:

Reklam
İSTANBUL CAN EVİ ACITIYOR TABİ
Özdemir ÖZDEMİR 10 Bin mahkum oy kullanmış-mış, güya…Suçlusu kim, eğer ki bu doğruysa?Varsa eğer bu ülke de Adalet Bakanı, İçişleri...
ERZİNCANLILAR ŞÖLENİ
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Anadolu-Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği’nin Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlediği 7. Geleneksel Erzincanlılar Şöleni’ne katıldı. Şölene Kartal...
DÜNYA’ NIN HELVASINI YAPIYORUZ
Dünya sofralarını yüzde 37 daha fazla tatlandırdık Bitkisel yağ, yağlı tohumlar, un ve unlu mamuller, şeker ve şekerli mamuller başta...
MARMARA FLÜT ORKESTRASI
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Nisan ayı etkinlikleri kapsamında Kartal’da konser vermeye hazırlanan Marmara Flüt Orkestrası; klasik müzik,...
MENTEŞE ÇİÇEK BAHÇESİ
Menteşe Belediyesi çiçek bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor. Bitki ve çiçek satışlarının yapıldığı çiçek bahçesindeki çeşitlilik ile fiyatların uygunluğu, vatandaşları...
SEYDİOĞLU KAFE’NİN AÇILIŞI
SEYDİOĞLU KAFE’NİN AÇILIŞI, BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Seydioğlu Pasta Kafe Restaurant’ın Soğanlık Orta Mahallesi’ndeki...
ÇERKEZ KÜLTÜR EVİ YAŞAM VADİSİ 2.ETAPTA AÇILIYOR
Büyük bir coşkuyla açılışı gerçekleşen Yaşam Vadisi 2.Etap içerisinde hayat bulan Çerkez Kültür Evi kapılarını açıyor. Adigey Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kumpilou...
VALİ KÖŞGER’DEN BAŞKAN ÖMER GÜNEL’E ZİYARET
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e tebrik ziyaretinde bulundu. Vali Köşger’e, ziyareti esnasında Kuşadası Kaymakamı Sadettin...
TRAFİĞE KAPALI ALANLARDA DENETİMLER HIZ KAZANDI
Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ve Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri araç trafiğine kapalı olan...
BODRUM YOLLARI SEZONA HAZIRLANIYOR
Bodrum Belediye Başkanlığı, yaz sezonuna sayılı günler kala yarımada genelindeki yolların düzenlenmesi için çalışmalara hız verdi. Bodrum Belediyesi Fen İşleri...
KAHVE USTALARI GÖYNÜK’ TE YETİŞECEK
Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksek Okulu ‘Barista Atölyesi’ ve ‘Gastronomi Uygulama Atölyesi-2’ birimlerinin açılışına katılan Kemer Belediye Başkanı...
BELEDİYENİN GEZİCİ OYUN EVİ
Manavgat Belediyesi’nin kentteki çocukları eğlendirmek ve eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Gezici Oyun Evi ” projesinden 46 mahalledeki 2...
MİNİKLERE TRAFİK EĞİTİMİ
Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ile İlçe Emniyet Müdürü Rasim Oymaağaç, Büyükşehir Belediyesi Kemer Anaokulu bahçesinde düzenlenen Uygulamalı Trafik Pisti...
İŞ DÜNYASINDAN BAŞKAN DOĞAN’A TAM DESTEK
Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli iş dünyasının önemli isimlerini makamında ağırladı. İş dünyasının desteğini alan Başkan Doğan, gerçekleştirilen ziyaretlerden...
SELEN GÖRGÜZEL ALKAN GECE NAKAŞTEPE KONSER
“İmdat” şarkısıyla büyük çıkış yapan Selen Görgüzel, Gece Nakkaştepe’de sahneye çıktı. Türkiye’nin pop assolisti olarak işaret edilen Selen Görgüzel’in sadece...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ