Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

DAHİ KADINLAR

Yelda Durdu
Yelda Durdu
  • 02.11.2018
  • 91 kez okundu

Yelda DURDU

Yeni nesil bilmez belki ama eskiler hatırlar. Bir zamanlar manav pazar alış-verişlerinde hese kağıdı kullanırdı herkes. O zaman naylon poşet bu kadar yaygın değil.Bir de fileler.

İşte o kese kagıdını icat eden de bir kadın. Dahi icatcı;

 

Margaret Knight:

Kese kâğıdından önce aynı işlevi gören şey zarf şeklindeymiş ve dibi kese kâğıdınınki gibi geniş değilmiş. Böyle bir şeyin içine 3 boyutlu olan ürünleri sokmak oldukça zor olsa gerek ki Knight, kese kâğıdı için gerekli olan kağıt parçalarını kesmek, katlamak ve yapıştırmak görevini üstlenecek olan bir makine icat etmiş.

 

Knight icat ettiği bu ürünün patentini 1871 yılında almış fakat bu fikre karşı çıkan bir erkek patenti almasına “bir kadının icat yapmasının mümkün olmadığı” gerekçesiyle itirazda bulunmuş. Sonrasında Knight, çizimlerini kanıt olarak göstererek patentin tamamen kendisine ait olmasını sağlamış.

 

Knigh ayrıc,a kese kâğıdından başka yaratmış olduğu 26 ürünün patentine sahip.

 

İnsanoğlu yüzyıllardır bazı sebeplerden dolayı yazı yazmaya ihtiyaç duymuş ve yazı yazmıştır. Yazı olayı nihayetinde bir kanıt oluşturma olayı olduğu için temiz ve düzgün yazılması gerekir. Yazdığınız yazıda illaki hata olacaktır bu yazım hatalarını silgi kullanarak yok edebilir ve doğrusunu yazabilirsiniz. Ama bu kurşun kalem ve benzeri kalemlerle yazılan yazı türleri için geçerlidir. Eğer yazdığınız yazıyı dolmakalem tükenmez kalem v e bunlara benzer kalem türleri ile yazıyorsanız oluşacak hataları kurşun kalem silgisi ile düzeltmeniz mümkün olmayacaktır.

 

İşte bu kalem türleriyle yazılan yazıları düzeltmek için daksil denen akışkan veya şerit şeklindeki yazı düzelticilerini kullanılması gerekir. Daksil yanlış yazılan kelime veya cümleleri düzeltmek için kullandığımız bir kimyasal akışkandır. Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte daksillerde de bazı değişiklikler oldu. İşte hayatımızda kullandığımız daksilin kimin icat ettiğini düşündük mü acaba?

Daksilin yaratıcısı ;Bette Nesmith Graham: Daksil

Graham’ın aklına daksili üretme fikri, ressamların tablolarındaki hataları düzeltmek için yaptıkları işlemden geliyor.  İlk daksilini evdeki blendırında malzemeleri karıştırmak suretiyele;  işyerindeki belgelerde düzeltme yapma amaçlı üretiyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ