Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

ÇORLU TREN KAZASI

ÇORLU TREN KAZASI
 • 08.12.2018
 • 114 kez okundu
Reklam

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Çorlu Tren kazasıyla ilgili ilk kez konuştu:

“Yağış bilgisini meteorolojiden alamadık”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği 341 kişinin de yaralandığı kazanın ardından ilk kez konuştu, kazayla ilgili önemli bilgiler verdi. TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Üst Komisyon Toplantısı’nda konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, kazanın olduğu yerle ilgili meteorolojiden kendilerine bilgi gelmediğini belirterek, “Kazanın yaşandığı bölge maalesef il ve ilçe merkezinde olan bir yer değil, onun için yağış bilgisini meteorolojiden alamadık. En yakın yer olan Çorlu’ya 2,8 kilogram yağış düşerken kazanın yaşandığı bölgeye 70 kilogram yağmış” dedi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ölçümlerinin il ve ilçe merkezlerine yönelik olduğunu belirten Apaydın, şunları söyledi:

“BİLGİ ALAMADIK”

“Meteorolojinin uyardığı, sadece il ve ilçe merkezlerindeki meteorolojik istasyonlar. Bizim burası maalesef il ve ilçe merkezinde olan bir yer değil. O nedenle buranın yağış bilgisini meteorolojiden alamadık. En yakın yer Çorlu, orada da 2,8 kilogram. Çorlu’ya bu kadar yağmışken öbür tarafa 70 kilogram yağmış. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ölçümler yapıyor ancak bize verilen ölçümler kaza yerine 10.5 kilometre mesafedeki Çorlu ilçesine ait ölçümler. Çorlu istasyonuna metrekareye 2.8, 15,5 kilometre mesafedeki Muratlı’ya ise 32.4 kilogram yağış düşmüş. Ancak kaza mahallinde İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Bilimleri Meteoroloji Mühendisliği bölümüne bir araştırma yaptırdık. Bu bölgede 14.00 ve 15.00 saatleri arasında metrekareye 62.48 kilogram yağış düşüyor, 1.5 saatte ise yaklaşık 70 kilogram yağış düşüyor o bölgeye. Biz bugüne kadar buna benzer ani ve etkili yağışlar nedeniyle çok sayıda sorunla karşılaştık ama herhangi bir kaza yaşanmamıştı.”

“HAT 1873 YILINDA İNŞA EDİLDİ”

TBMM KİT Üst Komisyon Toplantısı’nda CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu CHP sözcüsü Atila Sertel ve CHP’li diğer milletvekillerinin Çorlu Tren Kazası üzerine yönelttiği sorulara cevap veren TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın önemli açıklamalar yaptı.

Kazanın meydana geldiği hattın Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1873 yılında inşa edildiğini ve 145 yıldır işletildiğini belirten İsa Apaydın, şöyle devam etti:

“Kazanın olduğu bölgede 2011 yılında yol yenileme çalışması yapıldı. Hattın rutin bakımıyla ilgili olarak da Yol Bakım Şefliği 16 Mayıs 2018 tarihinde yaya kontrolü, 4 Temmuz 2018 tarihinde lokomotif ile yol kontrolü, 2-3-5 ve 7 Temmuz 2018 tarihinde motorlu demiryolu aracı ile toplam altı kez yol kontrolü yapmıştır. Yağışın olduğu bölgelerde sürekli kontrole çıkarlar ve bunu 6 kez yapmış arkadaşlar o ay içerisinde. Bakım-onarım müdürü, görevlisi kontrol planına göre bir kere lokomotifle kontrol, iki haftada bir de yol bakım makinasıyla yol kontrolünü yapması gerekiyor, bunları da yapıyor, en son 28 Haziran 2018 tarihinde bakım onarım müdürü de kontrol işlemini gerçekleştiriyor. Tabii, bakım açısından sabah buradan 6 tane tren geçiyor. Yani sabah 6’da başlıyor, 2 tane yolcu treni… Kaza yapan yolcu treni buradan sabah saat 10:40’ta geçiyor. Aşırı yağışın olduğu saatlerden sonra bölgeden geçen ilk trenimiz de yolcu treni oluyor.”

Kazanın yaşandığı yerdeki menfezle ilgili de kamuoyunda çok sayıda bilginin yer aldığını belirten TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Menfezin ebatlarıyla ilgili kamuoyunda çok bilgi yer aldı. Biz DSİ Bölge Müdürlüğü’ne menfezin büyüklüğüyle ilgili olarak bir tespit yaptırdık. Bu menfez büyüklüğü 500 yıllık bir debiyi de kaldırabilecek bir yapıda olduğu tespit edildi. Kazanın yaşandığı menfezle ilgili şimdiye kadar hiçbir sorun çıkmamış ta ki kazanın yaşandığı güne kadar” diye konuştu.

 

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Sayın Başkanım, Komisyonumuzun çok değerli üyeleri; yapmış olduğunuz gerek eleştiriler gerekse kurumumuz adına verdiğiniz faydalı bilgiler açısından şahsım ve kurumda çalışan arkadaşlar adına hepinize çok teşekkür ediyorum.

Öncelikle, tabii, Çorlu tren kazasıyla ilgili olarak basında çok konuşuldu. Bizler -kazanın nedeni olarak- TCDD işletmesinin hattında meydana gelen bir kazayı, tabii, adli ve idari olarak yargıya taşınması sebebiyle konuşmadık. Konuşmamakla birlikte, bir şekilde kazanın sebebiyle ilgili olarak, yapmış olduğumuz teftiş kurulumuzla detaylı araştırmalar yaptık. Bu konuda tespitlerimizi sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Ben, tabii, her şeyden önce, bu kazada kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralılarımızın tamamının şifası bulundu, tedavisi yapıldı. Bir yaralımız var sadece, o da ayakta tedavisi yapılıyor. Şu anda, kazayla ilgili, vatandaşlarımızın tamamıyla ilgili olarak kurmuş olduğumuz bölge müdürlüğümüz heyeti bütün aileleri bizzat ziyaret etmiştir, taziyelerini almışlardır. Bu konuda her türlü yardımları ve destekleri kurumsal olarak… Şahsen benim de taziye dileklerimi iletmiştir arkadaşlar. Hepsinin acılarını paylaştık.

En son ölümlü kaza 2008’de oldu yani on yıl geçmiş aradan. Tabii, bunun da olmasını hiçbir şekilde istemiyoruz, bundan sonra da olmaması konusunda yapmamız gereken bütün çabayı, gayreti göstereceğiz, bizler elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.

Kazanın oluş şekli… Uzunköprü dediğimiz, Edirne-Halkalı arasında işleyen bir yolcu trenimiz var. Bu yolcu trenimiz 17.15’te Çorlu-Balabanlı istasyonları arasından geçerken, malum, en çok konuştuğumuz, aşırı sel dolayısıyla menfezin altının boşalması dolayısıyla 5 vagonumuz raydan çıkarak devrildi. Kaza, Çorlu-Balabanlı arasında menfezimizin 1,5 metre genişliğinde, 2 metre yüksekliğinde kemer menfez üzerinde gerçekleşmiş oldu. Trende 362 yolcumuz var, tabii, ölen sayımız 25, sizin de bildiğiniz gibi. Sadece Zeynep Aydıncık vatandaşımızın şu anda plastik cerrahide ayakta tedavisi devam ediyor.

Bu hattımız 1873 yılında inşa edilmiş ve işletmeye alınmış. Sultan Abdülaziz döneminden, Osmanlı’dan bize yadigâr. Bu hat üzerinde yüz kırk beş yıldır işletmecilik yapıyoruz.

Bu menfezin ebatlarıyla ilgili olarak kamuoyunda da birçok bilgi çıktı. Biz DSİ Bölge Müdürlüğüne bu menfezin büyüklüğüyle alakalı olarak bir tespit yaptırdık, rapor. Bu menfez büyüklüğünün beş yüz yıllık debiyi de kaldırabilecek bir kapasitede olduğu tespit edildi. Bu ana kadar, kaza gününe kadar da hiçbir şekilde menfezde taşma olayı, hadisesi meydana gelmemiş yani bizim kayıtlarımızda yok, ilk defa o kaza günü olan bir şey.

Yine, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ilçe merkezli meteorolojik ölçümler yapıyor biliyorsunuz, burada kaza mahalline 10,5 kilometredeki Çorlu istasyonuna metrekareye 2,8; 15,5 kilometre mesafedeki Muratlı’ya ise 32,4 kilogram yağış düşmüş. Ama kaza bölgesinde biz bir tespit yaptırdık, kaza yerine bizzat ben de gittim yani orasının müthiş bir şekilde yağış altında olduğunu bizzat kazadan iki saat sonra o hadise yerine gittiğimde gördüm. Yani bunun çok üzerinde olduğunu tahmin ettiğimiz için biz İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Bölümü, Meteoroloji Mühendisliği Bölümüne bir araştırma yaptırdık, dedik ki: Böyle bir rapor var ama bizim kaza mahalline ne kadar yağış düştü? Bununla ilgili yapılan araştırmadan şu kırmızı çizgiyle gösterdiğimiz bölgede, havza bölgesi burası, bir Karfrut ölçüm istasyonu var, özel bir ölçüm istasyonu. Burada 14.00 ile 15.00 saatleri arasında yani bir saatlik dilim içerisinde 62,48 kilogram yağış düşüyor, bir buçuk saat içerisinde ise 70 kilograma yakın yağış düşmüş.

DENİZ YAVUZYILMAZ (Zonguldak) – 14.00 ile 15.00 saatleri arasında, kaza 17.00’de.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Evet. Yani kazadan bir iki saat önce oluyor bu hadise. Tabii, Türkiye öyle bir tropikal iklime girdi ki bu sene, yağışlar çok ani ve sığ yani dar çerçevede gerçekleşen birçok afetle karşılaştık. Biz bu olaydan sonra demir yollarında benzer hatları tehdit eden birçok olayla karşılaştık ama kazamız olmadı elhamdülillah yani onları atlattık.

Hadisedeki yol yenilemesiyle ilgili bilgiyi arz edeyim. Burada demir yollarında altyapıyla ilgili herhangi bir problem olmadığı için, gerek dolguda gerekse menfezde, sadece bu bölgede yol yenilemesi yapılmış, 2011’de yapmışız yol yenilemesini ve TCDD personeli ve makinesi ve ekipmanıyla yapmışız yani dışarıdan hizmet aldığımız bir şey yok bu bölgede yapılan çalışmamızda.

Hattın rutin bakımıyla ilgili olarak da biz şöyle bir şey yaptık: Yüz altmış iki yıllık bir kurum, daha önce genelde usta çırak ilişkisiyle götürülen bütün şeyi ustalar çıraklara öğretir ve o şekilde yaptığı bakım rutinlerini biz bir kitapçık çıkararak hat bakım konsepti diye bir hat bakım onarım kitapçığı çıkardık ve biz bunu 2013’te teşkilata yayınladık. Burada yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda hat üzerinde “hat görevlisi” dediğimiz bakım onarım şefinin, bakım onarım memurunun, bakım onarım müdürünün bu hatlar üzerinde sorumlu olduğu bölgeler var, bu bölgelerde hangi sıklıkla, ne zaman, nasıl kontrol edeceği, hepsi tanımlanmış vaziyette. Bu arkadaşlarımız bu kitapçığı eline alır ve o bölgede hat bakımlarını gerçekleştirirler ve hepsini de kayıt altına alırlar. Biz bu şeye göre baktığımızda, yol bakım şefi 16/5/2018 tarihinde yaya kontrolü, 4/7/2018 tarihinde lokomotifle yol kontrolü, 2, 3, 5 ve 7 Temmuz 2018 tarihinde motorlu demir yolu aracıyla toplam 6 kez yolun kontrolünü yapmış. Çünkü biz artık sonbahara doğru özellikle haziran ayından itibaren çok kısa, sığ yağışlar yaşadığımız için arkadaşlara uyarıda bulunuyoruz, hat bakım kitapçığında da var, yağışın olduğu bölgelerde sürekli kontrole çıkarlar ve bunu 6 kez yapmış arkadaşlar o ay içerisinde. Bakım-onarım müdürü, görevlisi kontrol planına göre bir kere lokomotifle kontrol, iki haftada bir de yol bakım makinasıyla yol kontrolünü yapması gerekiyor, bunları da yapıyor, en son 28/6/2018 tarihinde bakım onarım müdürü de kontrol işlemini gerçekleştiriyor. Tabii, bakım açısından sabah buradan 6 tane tren geçiyor. Yani sabah 6’da başlıyor, 2 tane yolcu treni… Kaza yapan yolcu treni buradan sabah geçiyor.

DENİZ YAVUZYILMAZ (Zonguldak) –  “Bakım yapıyor.” derken, bakımı kısaca anlatır mısınız.

BAŞKAN – Karşılıklı konuşmayalım.

DENİZ YAVUZYILMAZ (Zonguldak) – Anlamaya çalışıyoruz.

BAŞKAN – Ama açar zaten, açıyor, bekleyelim.

Sayın Genel Müdürüm, devam edin.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Bununla ilgili, sabah 6 tane trenimiz geçiyor, bunun 2 tanesi yolcu treni, 4 tanesi yük treni. Yani 10.40’da kaza yapan trenimiz o bölgeden geçiyor. Tabii, kaza mahalline yağan yağış 12.00 ile 13.00 arası ve 15.00 civarında da bölgedeki hadiseden sonra hadise yerinden ilk geçen trenimiz yolcu treni.

ATİLA SERTEL (İzmir) – 4.00 ile 15.00 arası.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Evet, böyle bir şeyimi var maalesef. Tabii, bunun sığ yağış olması hasebiyle hiçbir şekilde demiryollarına bu yağış bilgisi ulaşmamış, personelimize de ulaşmamış vaziyette. Tabii biz bunun bilgisini alamadık. Tabii, burada lokal olarak oluşan tropikal bir iklime karşı biz bu kazandan sonra uyarıcı sistem dediğimiz sensörlerin, hat boyunca birtakım yatırımların artık sicilli olmayan… Biz genelde sicili olan bölgeleri sürekli izliyoruz, takip ediyoruz ama şebekemiz 12 bin kilometreyi aştı. Sicili olmayan bütün bölgelere de bunun kolay bir şeklide yaygınlaşmasının zor olduğunu siz de biliyoruz. Bu bir zaman gerekiyor, bir yatırım gerekiyor. İnşallah, bu konuda biz bazı bölgelerimizde başladık, mesela Karabük bölgesinde, Zonguldak bölgesinde de çok sayıda kaya düşmeleri var, burada sensör yerleştirme işlemlerine başladık. Hızlı tren hatlarımızın tamamı kameralarla yirmi dört saat kontrol ediliyor ve buralar kamera kontrolü, merkezden kontrol edildiği gibi hat boyu da görevli personellerimiz var. Tabii ihataların zaman zaman tahrip edilmesi dolayısıyla dışarıdan hatta girişler olabiliyor. Bunların sürekli kontrolleri devam etmektedir. Bu konuda biz elimizden gelen, bu tür doğadaki değişme, atmosferik koşullardaki değişmelere karşı gerekli tedbirleri almak için gayret ediyoruz.

ATİLA SERTEL (İzmir) – Meteoroloji bütün illeri uyarıyor yalnız.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Şimdi, şöyle Sayın Vekilim. Meteorolojinin uyardığı, sadece il ve ilçe merkezlerindeki meteorolojik istasyonlar. Bizim burası maalesef il ve ilçe merkezinde olan bir yer değil, onun için orada bir sıkıntı var. Yani buranın yağış bilgisini meteorolojiden alamadık. En yakın yer Çorlu, orada da 2,8 kilogram. Çorlu’ya bu kadar yağmışken öbür tarafa 70 kilogram yağmış. Bu benzer hadiselerin…

DENİZ YAVUZYILMAZ (Zonguldak) – Yani, yoğun yağış olduğunda vatandaşımız ya her an her şey olabilir diyerek demiryollarını kullanmaktan vaz mı geçsin?

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Yok, öyle bir şey yok Sayın Vekilim.

DENİZ YAVUZYILMAZ (Zonguldak) – Konuşmalarda öyle bir açık taraf kalıyor yani.

BAŞKAN – Öyle bir anlaşılma yok canım.

Buyurun Sayın Genel Müdürüm.

Kesmeyelim, lütfen arkadaşlar, karşılıklı konuşmayalım.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Şimdi, Sayın Vekilim, ben burada sadece tespitleri yapıyorum.

ATİLA SERTEL (İzmir) – Bir başka kurum burada suçlanıyor. “Meteorolojiden bilgi gelmedi demek.” Meteoroloji kim?

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Hayır, meteorolojiden bilgi gelmedi derken şunu kastediyorum Sayın Vekilim: Meteorolojide il ve ilçe merkezlerindeki yağışlar ölçülüyor. Bizim şebekemizin yüzde 90’ı, 95’i ilçe merkezi dışında.

ATİLA SERTEL (İzmir) – Meteorolojinin bir eksikliği var o zaman, size gerekli bilgiyi vermiyor.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Bu konuda biz gerek personelimizle gerekse altyapımızla ilgili olarak bu güzergâhımızın tamamın gerek personelin kontrolü gerekse ölçümle ilgili kısımla ilgili yaygınlaştırma çalışmalarımıza devam ediyoruz, bunu geliştireceğiz.

Tabii, dünyada, Sayın Vekilimiz de bahsetti, mesela Almanya’da Haziran 2018’de benzer bir şekilde kaza olmuş. İngiltere’de Eylül 2016’da olmuş. Amerika’da 2010 yılında Mayıs, Ekim aylarında olmuş, yine 2017 Ağustos ayında olmuş. Yani, dünyada ve Avrupa’da da benzer doğa olaylarıyla ilgili olarak kazalar olabilmekte. Bu konuda biz de tabii son derece üzgünüz. Özellikle ülkemizde de son dönemde, biliyorsunuz, Ordu’da bir sel felaketi oldu, burada 4 betonarme köprüyü yıktı sel, betonarme köprüyü yıktı. İşte en son yine Bodrum’da olan sel felaketi var. Nitekim bu şekilde kazalar olmaktadır.

BAŞKAN – Sayın Genel Müdürüm, toparlayalım.

TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN – Yani kazayla ilgili söyleyeceğim bilgiler bu kadar efendim.

BAŞKAN – Diğer konularla ilgili olarak yazılı olarak verebilirsiniz Sayın Genel Müdürüm.

 

ATİLA SERTEL’İN TCDD GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN’A YÖNELTTİĞİ SORULAR

 

 • Tren faciasıyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, kazanın menfezlere bakım yapılması durumunda önlenebileceği tespiti yapılarak, 10 gün önce uyarılmalarına rağmen önlem almayan yetkililerin ‘ağır kusurlu’ olduğu sonucuna varıldı. Bu bilgiler ışığında rapora rağmen gerekli hat muayenesinin yapılmaması nedeniyle Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, bilirkişi tarafından  ‘asli kusurlu’ bulundu.

 

 • Bütün uyarılara rağmen tren seferinin iptal edilmeme nedeni neydi?
 • Kazanın olduğu hatta en son ne zaman denetim ve kontrol yapılmıştır?
 • 25 kişinin ölümüne neden olan menfezlerin kontrolü neden yapılmamıştır?
 • İlk yardım neden gecikti? Neden TCDD değil de yakındaki Sarılar köyü halkı ilk yardıma gitmek zorunda kaldı? İlk yardımın gecikmesi ölü sayısını artırdı mı?
 • İnsanlar hala kurtarılmayı beklerken neden menfezi doldurmak için gece yarısı ekiplere talimat verdiniz?
 • Kazaya sebebiyet veren menfezler sağlam ise kazanın ardından neden apar topar taşlarla örülerek sağlamlaştırılmıştır?
 • Kazayla ilgili yayın yasağı alınması TCDD’nin talebi miydi?
 • Trakya hattı alt yapı ve yenileme çalışmaları bitmeden neden seçimden önce faaliyete geçildi? Altyapı çalışmaları tamam ise neden ihaleleri kazadan birkaç ay sonra yapıldı?
 • Çorlu Treni’nin kapasitesi kaçtı? Fazla yolcu olduğu iddiası doğru mu?

 

 

 

 • Çorlu tren faciasını araştırmak üzere oluşturulan bilirkişi heyetine, kazanın meydana geldiği hattın yenileme projesinin danışmanı Mustafa Karaşahin atandı. Karaşahin’in Ulaştırma Bakanlığı danışmanlığı, hızlı tren hattı yenileme danışmanlığı ve hatta Çorlu faciasının meydana geldiği hattın yenilenme projesine danışmanlık yaptığı ortaya çıktı.
 • Bilirkişi Kanunu’na göre bilirkişilik için “bağımsız, tarafsız ve objektif” olma kuralı var. TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı ile yakın ilişkileri olan danışmanlık yapan Mustafa Karaşahin’in bilirkişi olarak atanmasına kim veya kimler karar vermiştir? Bu kişi özellikle mi seçilmiştir?
 • Mustafa Karaşahin geçmişte TCDD’nin hangi projelerine danışmanlık yapmıştır? Bunun için kendisine ne kadar ödeme yapılmıştır?
 • Bilirkişi heyetinde dikkat çeken bir başka isim ise Prof. Sıddık Yarman. Sıddık Yarman, Savronik isimli şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı aynı zamanda. Çok sayıda tren hattından ihale aldığı belirtiliyor. Dolayısıyla bu kişinin de tarafsız olması imkansız.
 • Bugüne kadar Savronik isimli şirkete verilen ihale sayısı kaçtır? Hangi hatların ihaleleri ne kadar bedelle verilmiştir?
 • Bilirkişi heyetinde yer alan Sıddık Yarman’ın sahibi olduğu Savronik isimli firma kazanın ardından facianın yaşandığı hattın ihalesine katılmış mıdır? Bu ihaleyi hangi firma ne kadar bedel üzerinden almıştır?
 • Sıddık Yarman’ın bilirkişi heyetine atanması kim ya da kimlerin tercihi olmuştur?
 • TCDD/Ulaştırma Bakanlığı ile ticari/maddi ilişkisi olan bilirkişileri yasaya aykırı bir şekilde neden atadınız?
 • Bilirkişiler birçok ihmali gizleyememelerine rağmen neden TCDD suçsuz demiştir? Bu konuda bir baskınız oldu mu? Bu bilirkişilere ne kadar ihale verdiniz?
 • Resmi belge keşif tutanağı neden sansürlendi. İhmallerin üstünü örtmek için sansürlenmesi emrini bilirkişilere kim verdi?
 • Tartışmalı hale gelen bilirkişi raporuna aileler de itiraz etti. Bu raporun yenilenmesi söz konusu olacak mıdır? Kanuna aykırı olarak görevlendirilen iki kişinin de yer aldığı bilirkişi raporuyla sağlıklı bir soruşturma yürütülebilecek mi?

 

 • Kazanın üzerinden yaklaşık 5 ay geçti. Ancak hala dava açılmadı. Dava açılmamasının nedeni nedir? TCDD’den mi kaynaklı yoksa savcılıktan mı?

 

 • Kazanın ardından yakınları ölen aileleri ziyaret eden heyette kimler yer aldı? Bu heyetteki kişilerden bazılarının “Çocuğunu kaybeden acılı anneye ‘daha gençsiniz’, “25 kişi için 360 bin lira ayırdık, kişi başına düşeni kabul edin” dedikleri doğru mudur?

 

 • TCDD yetkililerinin veya ziyaret heyetinin medyada “adalet” çağrısı yapan aileleri aramadığı doğru mudur?

 

 • Kazada ölen kişilerinin ailelerinin tamamına ulaşılmış mıdır? Yaralananlar ziyaret edilmiş midir?

 

 • TCDD kazada ölen ve yaralananlar için nasıl bir çözüm üretmiştir? Tazminat mı ödeyecektir? Ödeyecekse bu tazminatın miktarı nedir?

 

 

Etiketler:

Reklam
ÖZDEN IRMAK’TAN TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği Nisan ayı kültür sanat programları kapsamında Türk Halk Müziği sanatçısı Özden...
ÇİN TİMİ
Dış Ticaret Açığını Çin’e İhracat ile Kapatacağız Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile İhracat Atağına Kalkacak EİB’in ‘Çin Timi’, Çin Pazarını...
MAZBATA SEVİNCİ
BAŞKAN GÖKHAN YÜKSEL, İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NUN MAZBATA SEVİNCİNİ PAYLAŞTI Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasını...
“YÜCEL’İN ÇİÇEKLERİ”
Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir’in yaptığı Köy Enstitüleri’ni konu alan Yücel’in Çiçekleri belgesel film gösterimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde izleyiciyle...
AKİT TV’Yİ ŞİKAYET
Atila Sertel Akit TV’de CHP’ye hakaret edilen programı RTÜK’e şikayet etti CHP’ye hakaret RTÜK gündeminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir...
URLA BELEDİYESİ YENİ DÖNEM MECLİSİ
Urla Belediye Meclisi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra yeni başkan ve yeni meclis üyeleriyle ilk toplantısını gerçekleştirdi. Urla Belediye...
KURU MEYVE SEKTÖRÜ
Kuru meyve sektörü 3 Milyar Dolar ihracat hedefleri için kenetlendi Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi Türk kuru meyve sektörü,...
KARAOVA’ DA DÜNYA SANAT GÜNÜ
Bodrum Belediyesinin destekleri ile 20 Nisan Cumartesi Günü Mumcular Karaova Düğün Salonu, “Dünya Sanat Günü” kapsamında hazırlanan çok özel etkinliklere...
FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ SEZONA BAŞLADI
Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Hisarönü’nden İçmeler’e, merkezden Turunç’a kadar ilçenin bir çok noktasında çalışmalarını sürdürüyor. Bazı yerlerde yeni...
BODRUM, JAPON TURİSTLERİN DE GÖZDESİ OLACAK
DENİZCİLİK TARİHİNE IŞIK TUTACAK MÜZE BODRUM’A KAZANDIRILACAK BODRUM, JAPON TURİSTLERİN DE GÖZDESİ OLACAK Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum turizmine...
BAHARA SANAT MÜZİĞİ İLE MERHABA
İnce Saz Musiki Derneği’nin Bahara Merhaba Konseri, 16 Nisan Salı akşamı Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 24 Eserin seslendirildiği konsere Belediye...
MARMARİS’Lİ GENÇLER FİZY’DE YARIŞACAK
Dijital müzik platformu Fizy sponsorluğunda, liselilerin hayalini gerçekleştiren Liseler Arası Müzik Yarışması 22. kez yola çıktı. Türkiye’nin 81 ilinden binlerce...
HAYALLERİNİ DUVARLARA YANSITTILAR
Manavgat Belediyesi tarafından Side Gençlik Merkezi’nde organize edilen “Duvar Boyama Sanat Günleri” etkinliği 550 minik öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti Manavgat Belediyesi...
KARDEŞ ŞEHİR ZİYARETİ
Kuşadası’nın Almanya’daki kardeş şehri olan Marl’dan bir heyet 43. Turizm Haftası nedeni ile Kuşadası’na geldi. Aralarında Marl Belediye Başkanı Werner...
7.Cİ MAVİ BAYRAK TEMSİLCİSİ
Bodrum’da 7. Plaj Mavi Bayrak Temsilcisi Eğitimleri başladı Bu yıl yedincisi düzenlenen “Plaj Mavi Bayrak Temsilcisi Eğitimi ve Sertifikasyonu Toplantıları”...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ