Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

BİRÇOK HAYVAN TÜRÜNÜ KURTARDI 2

Yelda Durdu
Yelda Durdu
  • 15.01.2019
  • 77 kez okundu

DIAN FOSSEY

Yelda DURDU

Zaire’den Kaçış

Dian Fossey yorulmadan çalıştı, her gün yaklaşık 20 pound (bazı günler neredeyse iki katı) ağırlığında bir paket taşıyarak, Kongo’daki kötüleşen politik durumdan kampa sürüldüğü güne kadar. 9 Temmuz 1967’de, o ve Senwekwe, onları bekleyen silahlı askerleri bulmak için kampa geri döndü. Kivu’daki Zaire eyaletinde bir isyan vardı ve askerler dağdan aşağıya güvenliğe kadar eşlik etmek için gelmişti.

Rumangabo’da iki hafta boyunca askeri koruma altında, 26 Temmuz’da kaçışını düzenleyene kadar geçirdi. Eğer “Lily” yi düzgün bir şekilde kaydettirmek ve sonra geri getirmek için Kisoro, Uganda’ya götürürlerse, gardiyanlara nakit para teklif etti. Gardiyanlar, bir eskort sağlama konusunda direnemedi ve kabul edemedi. Kisoro’ya bir keresinde Dian, doğrudan Walter Baumgärtel’in Uganda ordusunu çağırdığı Gezgin Dinlenme Oteline gitti. Zaire’den askerler tutuklandı ve Dian güvende idi.

Kisoro’da Dian sorguya çekildi ve Zaire’ye geri dönmemesi konusunda uyarıldı. Ruanda’nın başkenti Kigali’de daha fazla soru sorduktan sonra, yedi ay sonra ilk kez Dr. Leakey ile buluştuğu Nairobi’ye geri döndü. Orada ABD Büyükelçiliğinin tavsiyesine göre, Dian’ın Virunga’ların Ruanda tarafındaki çalışmalarına devam etmesine karar verdiler.

Dian Fossey, Karisoke’yi (1967) kurdu

“Bu sözcükleri kampta yazarken oturduğum on yıldan fazla bir süre sonra, aynı alpin çayır şeridi masa penceremden görülebiliyor. Virungas’ın kalbini ilk kez bu uzaktaki yüksekliklerden ilk kez izlerken hissettiğim coşku hissi şimdi çok kısa bir süre önce olmuş gibiydi. Evimi dağ gorillerinin arasında yaptım. ” -“ Sisin İçindeki Goriller ”

Dian Fossey’in dağ gorilleri çalışmasındaki başarısının çoğu, yol boyunca tanıştığı insanların yardımından geldi. Bu, odağını Virunga’ların Ruanda tarafındaki Volcanoes Ulusal Parkı’na götürdüğü bir kez daha geçerli olacaktı. Ruanda’da Dian, Ruanda’da birkaç yıl yaşamış olan ve ülkeyi tanıyan Rosamond Carr adlı bir kadınla tanıştı.

Carr, Dian’ı Kivu’nun Zaire eyaletinde doğan ve erken yaşta Kongo’da yaşayan ve siyasi durum onları Ruanda’ya gitmeye zorlayana kadar kocasıyla birlikte orada kalan Belçikalı bir kadın olan Alyette DeMunck’u tanıttı. Alyette ve Dian hızlı arkadaşlar oldular ve Alyette, önümüzdeki yıllarda Dian’ın en güçlü destekçilerinden biri oldu.

Alyette DeMunck, Ruanda, halkı ve onların yöntemleri hakkında çok şey biliyordu. Dian’a yeni kampı için uygun bir yer bulmasına ve Virungas dağ gorillerini incelemeye devam etmesine yardım etmeyi teklif etti. İlk başta, Dian Mt. Karisimbi, sığır sürüleri ve sık sık kaçak avcı belirtileri ile doludur. Ancak, yaklaşık iki hafta sonra, Dian, Karisimbi’nin dağlık çayırlarına ulaştığında ve tüm Virunga neslinin tükenmiş volkan zincirini gördü.

Karisoke24 Eylül 1967’de, Dian Fossey, Karisoke Araştırma Merkezi’ni kurdu – Mt. Kampını güneyden görmezden gelen ve Mt. Yamaçları kuzeye doğru yükselen Visoke, kampın hemen arkasında.

“Çok az zaman, Virunga’ların vahşi doğasına iki küçük çadır kurarak, nihayetinde pek çok ülkeden gelen öğrenciler ve bilim adamları tarafından kullanılacak olan, uluslararası üne sahip bir araştırma istasyonu olacak olanların başlangıcını başlattığımı biliyor muydum?” – “Goriller Sisin içinde”

Dian Fossey’nin Karisoke’deki Çalışması Devam Ediyor

Dian, Karisoke’de kamp kurarken bir takım zorluklarla karşılaştı. Arkadaşı Alyette’in ayrılması üzerine tercüman bırakmadı. Dian Swahili ile konuştuğu Ruandalılar sadece Kinyarwanda ile konuştu. Yavaşça ve el hareketleri ve yüz ifadeleri sayesinde iletişim kurmayı öğrendiler. İkinci ve çok önemli bir zorluk, bölgedeki goriller arasında “kabul” kazanılmasıydı; böylece onlara yakın araştırmalar yaptırabiliyorlardı. Bu, gorillerin utangaç doğalarına ve insanların doğal korkularını yenmelerini gerektirir.

dianhistoric3259George Schaller’in daha önceki çalışmaları, Dian’ın gorilleri varlığına alışmak için kullanacağı teknikler için bir temel oluşturuyordu. Schaller, Fossey’in Kabara bölgesindeki altı goril grubunu başarılı bir şekilde alışkanlık haline getirme sürecinde kendisini yönlendirmek için kullandığı The Mountain Gorilla adlı kitabında önerilerde bulundu.

Karisoke’da Dian, Schaller’in çalışmalarına ve ortaya koyduğu ilkelere güvenmeye devam etti. Ayrıca alışkanlık sürecinde gorillerin doğal merakına bağlı olarak geldi. Yürürken veya dik dururken tutukluklarını arttırırken, “parmak eklemi yürüdüğü zaman” oldukça yakınlaşabildi. Gruplara yakın olduğu zaman kerevizi çiğneyip, onlara daha da yakınlaşmak için çiğnemeyi de tercih ederdi. Bu süreçte 1968’de dört goril grubunu kısmen almıştı.

Ayrıca 1968’de National Geographic Society, fotoğrafçısını Bob Campbell’i çalışmalarını fotoğraflamak için gönderdi. Başlangıçta, Dian onun varlığını bir izinsiz giriş olarak görmüştü, ama sonunda yakın arkadaş olacaklardı. Dağ gorilleri arasındaki Fossey fotoğrafları, gorillerin imajını tehlikeli hayvanlardan kibar canlılara dönüştüren sonsuza dek değiştirdi ve durumlarına dikkat çekti.

Dian Fossey, dağ gorillerini incelemenin bilimsel yönlerini hiçbir zaman tam olarak hissetmedi çünkü kendi görüşüne göre yeterli akademik niteliklere sahip değildi.

Bunu düzeltmek için 1970 yılında Cambridge’deki Darwin College, hayvan davranışları bölümüne kaydoldu. Orada, aynı zamanda Jane Goodall’ın danışmanı olan Dr. Robert Hinde altında çalıştı. Doktorasını tamamladığında 1974 yılına kadar Cambridge ile Afrika arasında seyahat etti.

Dereceyle donanmış, daha ciddiye alınabileceğine inanıyordu. Ayrıca, çalışmalarına devam etme, saygı gösterme ve en önemlisi daha fazla fon sağlama konusundaki kabiliyetini arttırdı.

Dian, veri toplama ve hem dağ gorilleri hem de dünya genelinde kabul görmesi konusundaki günlük başarılarını kutlasa da, gorillerin avcı ve sığır sürücileri tarafından karşı karşıya kaldığı tehditlerin giderek daha fazla farkına varmaya başladı. Goriller genellikle hedef olmasalar da, özellikle antilop veya bufalo olmak üzere diğer hayvanlar için tasarlanan tuzaklara bağlandılar.

Dian, hem kaçak avcılarla hem de sığır sürülerinin ortodoks olmayan yöntemlerle ele geçirilmesiyle savaştı: avcıları korkutmak için maske takmak, tuzakları yakmak, çobanları parka sokmaktan caydırmak için sprey boyayan sığırlar ve bazen de kaçak avcıları doğrudan yüzleşmeye zorlamak.

Taktiklerini “aktif koruma” olarak nitelendirerek, acil ve kararlı bir eylem olmaksızın, uzun vadeli koruma hedeflerinin, sonunda kurtaracak hiçbir şey kalmayacağından faydasız olacağına ikna etti.

Bu taktikler, üstesinden gelmek için mücadele eden yerel halk arasında popüler değildi. Ek olarak, park muhafızları ormanı ve sakinlerini koruyan yasaları uygulayacak donanıma sahip değildi.

Son çare olarak, Dian botlarını, üniformalarını, yiyeceklerini satın almak ve park gardiyanlarını avlanma önleyici yasaları uygulamada daha aktif olmalarını teşvik etmek için ek ücretler sağlamak için kendi fonlarını kullandı. Bu çabalar, görevi bölgedeki gorilleri korumak olan ilk Karisoke avlanma karşıtı devriyeleri ortaya çıkardı.

Rakam – 1. proksimal temasYıllarca süren araştırmaları sırasında, Dian kendini dağ gorilinin gerçek bir arkadaşı olarak kurdu. Ancak, özellikle yakın bir bağ kurduğu bir goril vardı. Adı Digit, kabaca 5 yaşındaydı ve 1967’de karşılaştığı zaman Grup 4’te yaşıyordu. Sağ elinde (dolayısıyla adı) hasarlı bir parmağı vardı ve grubundaki yaşını hiç oyun arkadaşı yoktu. Ona ve ona doğru çekildi. Zamanla gerçek bir dostluk ortaya çıkar.

Trajik bir şekilde, 31 Aralık 1977’de, Rakam kaçak avcılar tarafından öldürüldü. Grubunu korumaya yardım ederek öldü, güvenli bir şekilde kaçmalarını sağladı. Birkaç kez bıçaklandı ve başı ve elleri koptu. Sonunda, baskın silverback Bert Amca dahil olmak üzere daha fazla ölüm olur ve 4. Grup dağılır. O zaman Dian Fossey kaçak avcılara savaş ilan etti.

Digit, Bob Campbell ile ünlü bir fotoğraf çekiminin bir parçasıydı ve sonuç olarak, parkın dağ gorillerinin resmi temsilcisi olarak, posterlerde ve dünya çapında seyahat bürolarında görev aldı. Çok iç tartışmadan sonra, Dian gorilinin korunmasına dikkat etmek ve destek olmak için ünlüsünü ve trajik ölümünü kullandı. “Aktif koruma” ve avlanma önleme girişimleri için para toplamak amacıyla Rakam Fonu’nu kurdu. Rakam Fonu daha sonra, Dian Fossey Gorilla Fonu Uluslararası (Fossey Fonu) olarak değiştirilecektir.

1980’de Dian, Cornell Üniversitesi’nde misafir doçent olarak New York, Ithaca’ya taşındı. Zamanını Karisoke’den, “Sisin İçindeki Goriller” adlı kitabının el yazmasına odaklanmak için kullandı. En önemlisi, uyumlu koruma çabalarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Kitap iyi karşılandı ve aynı isimdeki film gibi, bu güne kadar popüler olmaya devam ediyor.

Dian Fossey’nin Ölümü (1985)

Dian, 54. yaş gününden birkaç hafta önce öldürüldüğü zaman, Ruanda’da uzun süredir geri dönmemişti. Cesedi 27 Aralık 1985 sabahı kabinde bulundu. Kafasına iki kez vuruldu ve bir pala ile karşı karşıya kaldı. Zorla girildiğine dair kanıtlar vardı, ancak soygunun sebep olduğuna dair hiçbir işaret yoktu.

Dian Fossey’nin mezarıDian Fossey’in öldürülmesiyle ilgili teoriler çeşitlidir ancak hiçbir zaman tam olarak çözülmemiştir. Karisoke’deki kulübesinin arkasındaki mezarlıkta, goril arkadaşlarının arasında ve sevgili Hanesinin yanında dinlenmeye bırakıldı.

“Tüm yaşamın değerini anlayınca, geçmişe daha az önem veriyorsunuz ve geleceğin korunmasına konsantre oluyorsunuz.” – “Sis’teki Goriller”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ