Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

ARAP DÜNYASI,”ETEK ALTI”NDA YAŞIYOR

Faruk Caymaz
Faruk Caymaz
  • 17.07.2018
  • 211 kez okundu

Faruk CAYMAZ

İnş. Müh-Şair ve Yazar

e-mail:  fcymz@hotmail.com

 

Dünya edebiyatı değeri paha biçilmez kitaplarla doludur;Araştırma,roman ,şiir gibi kitapların yanında 1950 den sonra dikkat çeken bir başka edebiyat ürünü “Komplo Teorileri”ni barındıran inanılması zor ama düşündürten kitaplar…

Dinlerin çıkış noktası olan Ortadoğu ile ilgili kitaplar biraz daha çoğunlukta;savaş-kan-gözyaşının işlendiği arap dünyasına eleştirel gözle bakan ,gerçekleri ortaya koyan,gerçeklerden biraz olsun sapmayan ve çoğu bilimsel doküman gibi değerlendirilebilecek yayınlar.

Bunlardan en önemlisi tabi ki son derece akıcı bir dille okuyucusunu kendine hapsedercesine, Arapların gizemini kaybettiği havasını anlatan Amin Maalouf’un eserleridir.

Mısır medeniyetinden kalma firavunluğa uzanan yönetimsel anlayışı irdelerken Ortadoğu üzerinde karabulutların hiçbir zaman dağılmayacağını gözlerinizin önüne serer.

Basit ama kaçamak yapmadan işin doğrusunu söylemek gerekirse;bugünkü Ortadoğu’nun içinde bulunduğu durumu tek kelime ile ancak bu denli güzel açıklanabilir;çıkarcıl!..

İsrail’in Gazze ve Batı Şeria üzerindeki baskıları artırmak ,içinde bulunduğu toprakları daha da genişletmek için başlattığı tüm “Siyonist”lerin vatanına dönme çağrısı, Arap dünyasının sağlanmayan birliği üzerindeki en büyük baskı aracı;birbirlerini sevmiyorlar!

Nasır ile başlayıp alevlenen islam birliği düşüncesi, Nasırın ortadan kaldırılmasıyla son buldu. Her devletin kendini daha yüksek görmesi birliği sağlanamayacak hale getirmiştir. Anı amaç ve hedefe hiç yanaşmayan Arap dünyası; kendi çıkarcı tutumlarını elden kaçırmamak için, batılı ülkeler ile girdiği petrol karşılığı, kişisel çıkarlarını koruma çabası, bugünkü İsrail hükümet anlayışına zemin hazırlamıştır.

İzak Rabin öncesi(ki o da aslında katlliamlarda bulunmuş bir kişilik .Ancak solcu kişiliği ile sonradan adım atacağı pek beklenmeyen ve bir dönem barışçıl adam gibi görünmesinden sonra, sağ ve aşırı milletçilerin tepkisine maruz kalmış ve  suikast’e uğramıştır.)ve sonrasındaki İsraillin tepeden inme emrivaki hareketleri Arap şeyhlerinin bencilce davranışlarından gelmektedir.Öyle ki;

Suudi prenslerin saltanat için ülkelerinde ,ABD petrol şirketlerinin kurulması ve petrolü basra körfezinden taşınmasına müsaade etmesi ;Araplar için İslam dünyası olarak birlik ve beraberliğe adımların atılması yerine birliğin sağlanamamasına yol açmıştır.

Suriye’deki-artık Suriye devleti denilebilir mi bilmiyorum-iç savaştan sonra birkaç parçaya bölünmesine, Avrupa ülkeleri ve ABD, gözlerini avına dikmiş şahin gibi  bakarken, onlarca İslam devleti hüviyetindeki devletlerin kendilerine zarar gelmesin diye korkakça perde arkasından başka bir deyişle analarının eteğinin altına girip oradan seyretmeyi yeğlemiştir.

Yüzyıllardır süregelen Ortadoğu paylaşımcılık sancısı, bir başka oluşuma sebep olmak üzere, suskunluğu, ileride çokça acıyla seyredecekleri bir durumla karşı karşıya getiriyor.

Güven vermeyen tutumları, kolayca taraf değiştirmeleri, ellerindeki imkânları ,yönetimdeki kişilerin şahsi amaçları için peşkeş çekmekten bir an geri durmamaları bunun bir göstergesi.

Sıkıcı, olumsuz ve ironi politikalarla bir kenara pısmış halde dünyanın yapacaklarını, “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın”a daha çok itibar eden görüntüleri gerçekten acı verici.

Bir diğer yanı bu ülkelerle komşu olmamız. Dirayetimizi korumanın zorluğu çokça fazla.Eteklerin altında seyre dalmış halleri zaman zaman rüzgardan sallanın eteğin kıyımıza köşemize dokunması çok kötü bir filmin   fragmanı gibi.

Dünya barışının sağlanması bu saatten sonra mümkün mü?Sanmıyorum.

Barışçıl davranan İzak Rabin’i,J.F.Kennedy’İ,Olof Palme’ yi,düşünün…

Ne demek istediğimi anlarsınız.

Çünkü yapılan her hareket, bir sonraki aşamanın devamı;”vadedilen topraklar” diye kendilerine ait kabul ettikleri toprak genişliklerinin sağlanması…

Bu mümkün değil elbet ama düşünceleri bile dünya hareketliliğine ve ayrışmasına yeter de artar.

Arap Dünyası ise kaosların içinde nerede duracaklarını bilmez halde durumdan pay çıkar mı diye beklemede;

Etek altından!..

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ