Reklam
Reklam
Hürbakışım l Denizli Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

ÜLKÜCÜLERE SAYGISIZLIK

Cemil Sevincek
Cemil Sevincek
  • 13.02.2019
  • 352 kez okundu

Cemil SEVİNCEK

Ölüye saygısı olmayanın dirilere hiç saygısı olmaz.

Sosyalist bir gazeteci olarak bildiğim kadarıyla Ozan Arif ülkücü camianın ve MHP’lilerin vazgeçilmez baba sanatçısı.

Sanat ve sanatçı yanlış bilmiyorsam partiler üstüdür.

Öncelikle sanat camiasının başı sağ olsun.

Bu nedenle MHP Denizli il başkanının Facebook’taki yazdığını çok garipsedim bir sosyalist olarak. Dikkat et sen bir zümreyi temsil eden bir siyasi partinin il başkanısın. Hem de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Bütün ülkücüler yuvanıza dönün. Kapımız sonuna kadar sizlere açık dediğinin ardından.

Kızıyor olabilirsin ya da tahminen genel başkanına yalakalık olsun diye de yazmış olabilirsin. Ancak siz ülkücü camia değil misiniz. Ne pahasına olursa olsun Ozan Arif ile ilgili o yazıyı yazman kendine ve ülkücü camiayı inkar etmek değil midir?

Bu arada MHP genel başkanı sayın Prof. Dr. Devlet Bahçeli’ye buradan sormak istiyorum:

Sayın genel başkan, Facebook sayfasında ve fotoğraflarında Fethullah Gülen’in fotoğrafı bulunan Denizli il başkanı Cafer Birtürk’ün MHP gibi bir parti böyle bir makamda bulunmasına da bir anlam veremiyorum. Siz nasıl oldu da böyle bir kişiyi böyle bir makama getirdiniz?

Merak ediyorum?

Bir sosyalist olarak çok iyi bildiğimi sanıyorum ki, makam ve mevkii uğruna her türlü fedakarlığı yapabilecek olanlardan mıdır acaba?

Siz aynı yolun yolcusu değil miydiniz Ozan Arif ile?

Ne oldu da bir anda ölüyle kavgaya tutuştunuz. Demek ki adamın ölüsünden bile korkuyorsun.

Siz aynı yolun yolcusu olarak kol kırılır, yen içinde kalır demeliydiniz. Ama diyemediniz. Neden mi?

Galiba koltuğu korumak ve bir yerlere şirin görünmek için olabilir mi? Bilemem.

Patron sensin.

Neyse uzatmayalım kısaca Ozan Arif’i tanıyalım:

Başbuğ Türkeş’in ülkücülere teslim ettiği Devlet Bahçeli ile Ozan Arif arasında büyük sorun yaratan ülkücü sanatçının şu şiiri oldu:

…………..“ İsim-misim vermedim, korktuğumdan sanmayın,

………….. Gocunan şerefsizdir, bunu bari anlayın..„

Sus!.. Kraldan fazla kralcı olma,

Utan ulan biraz utan şerefsiz!..

Sakın ha beyliği ağzına alma,

Konuştukça boka batan şerefsiz!..

Beylik kim, sen kimsin tövbe et tövbe!..

Bey kısmı ellere kalır mı gebe?

Senden aşirete bey mi olur be?

Aşireti ele satan şerefsiz!..

Aşiretin temel taşını söküp,

Hayalini söküp, düşünü söküp,

Kurtları aldatıp dişini söküp,

Götürüp davara katan şerefsiz!..

Kendi eski kapımızı batırdın,

Yeni diye el kapısına götürdün!

Kendin gibi sevdamızı bitirdin,

Kendi gönüllerde biten şerefsiz!..

Vâkıf olamadın bizdeki aşka!

Eller ile girdin devamlı meşke!

Bu gün böyle dersin yarın bir başka

Sözünü yalayıp yutan şerefsiz!..

Yalan mıyım dansöz gibi kıvırdın,

Yönümüzü başka yöne çevirdin,

Şoför yaptık arabayı devirdin,

Bizi uçuruma atan şerefsiz!..

Bülbül idik gülümüzden ettin sen!

Töremizden ilimizden ettin sen!

Yahu bizi yolumuzdan ettin sen,

Rotan belirsiz be rotan şerefsiz!..

Böğürmeden konuş adam ol önce,

Çıtın çıkmaz el hakaret edince,

Ele çıkmaz ama bize gelince,

Çatlak zurna gibi öten şerefsiz!..

Ne huzur bıraktın ne bizde dirlik,

Bundan sonra seni görmemek körlük,

Sadece sen değil seninle birlik,

Artık sana alkış tutan şerefsiz!..

Çok geç anlaşıldım içim yanıyor,

Ama şükür artık herkes tanıyor!

Halâ kendisini kağnı sanıyor,

Kağnı gölgesinde yatan şerefsiz!..

Vatan-matan bu Arif‘i kandırma,

Kendini hiç vatanperver sandırma,

Senin derdin koltuk, lafı döndürme,

Senin umurunda mı vatan şerefsiz!

Ozan Arif

26 Haziran 2017

Samsun”

Bu sözler üzerine Ozan Arif ile MHP lideri Devlet Bahçeli büyük kapıştı.

Bahçeli’den Ozan Arif’e suç duyurusu Devlet Bahçeli, Ozan Arif’in bir televizyon programında söylediği sözler üzerine suç duyurusunda bulundu. 28 Haziran 2017 Çarşamba 17:38 0 0 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, müzisyen Ozan Arif’e bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle suç duyurusunda bulundu. MHP Genel Merkezi Basın Birimi’nden yapılan duyuruda, Bahçeli’nin avukatı Yücel Bulut’un basın açıklaması paylaşıldı. Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “27.06.2017 tarihinde Arif Şirin (Ozan Arif) isimli şahsın kamuoyuna yansıyan hakaret dolu beyan ve ifadeleri nedeniyle, gerekli hukuki süreç başlatılmış olup; adı geçen hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

Ancak her şeye rağmen MHP lideri Devlet Bahçeli bir siyasetçi kibarlığı ile “Ülkücü camianın başı sağ olsun ve acı kayıp” dedi.

Ancak ne garip ki, MHP Denizli il başkanı (Ne kadar MHP’lidir ya da ne kadar ülkücüdür tartışılır. Çünkü o gün geldi ANAP’lı oldu. MHP’ye karşı politika yaptı.

Şimdi de 13 Şubat tarihinde paylaştığı bu yazı beni gerçekten şoke etti.

“BENİM LİDERİME KÜFREDE KÜFREDE ÖLEN BİRİNE RAHMET DE DİLEMEM 5 000 ÜLKÜCÜ ŞEHİDİM İÇİN HAKKIMIDA HELAL ETMEM EDENLEDE İŞİMİZ OLMAZ” diyen MHP Denizli il başkanı.

Ölüye saygısı olmayanın dirilere hiç saygısı olmaz.

Dinimize göre  İsra Suresi 70. ayetinde “Andolsun ki biz insanı şerefli kıldık” diye bir ifade geçer. Bu, “Müslümanı, ya da x bir inancı” değil, tüm insanlığı şerefli kıldığını haber verir. Dolayısı ile şeref ve izzet, insana mahsustur. İnsan şerefiyle oynamak ile Allah’ın yaratımına müdahale etmek arasında hiçbir fark yoktur. Allah “şerefli kılmış iken” bu şerefle alay etmek, oynamak, aşağılamak, Allah’a karşı savaş açmak anlamına gelir.

Bu yüzden bir insanın yoksullaşmasına neden olacak siyasal sistemleri savunmak, İslam’ın bu ayetince de küfürdür. Kapitalizm insan şerefini yok ettiğinden, Allah’a açılmış bir savaştır.

Aklıma şu hadis geldi;

Hz. Peygamber, yanından geçen bir cenaze için ayağa kalkmış, orada bulunanların kendisine bunun bir Yahûdî cenazesi olduğunu haber vermeleri üzerine, “O da bir nefis (insan) değil miydi?” buyurmuştur.

O da bir insan değil miydi?

Ölüye saygı, cenazeye saygı dinin emri değil midir? Siz hangi dine inanıyorsunuz ey nebbaşlar (mezar kazıcıları)

OZAN ARİF KİMDİR?

Ozan Arif Giresun`un Alucra ilçesine bağlı şimdiki ismi ile Yükselen eski adı ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949`da doğdu. Babası yörenin sevilen simalarından rahmetli Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) oğlu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yine komşu köy Demirözü`nden aynı şekilde sevilen rahmetli Gençağa Eşkünoğlu`nun kızıdır. Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdikten sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa zamanda maddi yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başladı. 1969-1970 döneminde Perşembe İlköğretim Okulundan mezun oldu. Okul süresi boyunca kışları okuyup yazları rençberlik yapan bir öğrenci idi.

İlk göreve başladığı okul, ailesinin bulunduğu Samsun`da Karaoyumca köyündeki ilkokuldur. Bir yıllık stajyerlik süresinden sonra, yine Samsun`da Devgeriş köyüne tayin ol du. 1972 yılında yine aynı köyde stajyerlik yapmakta olan ve ona ömrü boyunca en büyük desteği veren Süheylâ hanımla evlendi. Devgeriş köyünde beş yılı öğretmenlik, dört yılı ise okul müdürlüğü olmak üzere dokuz yıl hizmet vermiştir.

İnançlarından ve prensiplerinden asla taviz vermeyen bir kişiliğe sahip olan Ozan Arif, o devrin yöneticilerinin büyük baskısı ile, maalesef 1979 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Öğretmenlik mesleğini şok seven Ozan Arif`in çok başarı lı takdirnamelerle dolu meslek hayatına rağmen, o günün şartlarında başka bir tercihi de kalmamıştı.

Derken, 12 Eylül 1980 olaylarıyla birlikte, inanan, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, memleketin, milletin bekasını düşünen bir çok vatansever insan gibi yanlış değerlendirilmekten çok büyük bir üzüntü duyan Ozan Arif, ailesini, çocuğunu ve hepsinden önemlisi, öz vatanı Türkiye`yi geride bırakarak, 24 Eylül 1980 tarihinde Almanya`ya gitti. Onbir yıllık acı bir ayrılıktan sonra, 5 Kasım 1991`de nihayet memleketine ve vatanına geri dönmesi nasip oldu. Bu süre zarfında, dünyada nerede bir müslüman Türk insanı varsa onu gidip bularak, milli heyecanın filizlenmesine yardımcı olmuş ve önemli görevler almıştır. Daha çocuk yaşlarda iken Kerem ile Aslı`yı, Leyla`ile Mecnun`u, Karacaoğlan`ı, Köroğlu`nu, Dadaloğlunu, Yunus`u ve daha nicelerini okuyarak aşk cönklerini ezberleyen Ozan Arif, Karadeniz`de, yaşadığı yörede hayli yaygın olan irticalen Türkü söyleme sanatı sayesinde çok meşhur oldu. Hatta eskiden destan satıcılarının Ozan Arif`e destanlar yazdırıp, daha sonra bunları bastırarak dağıtmaları sebebiyle, yörede ismi çok duyulan bir aşık olmuştur.

İlk olarak ortaokul ikinci sınıfta sesine aşık olduğu bağlama ile tanışan ve hayli dar olan aile bütçesinden biriktirdiği harçlıklarla, 1964`te İstanbul`da bulunan Şemsi Yasıtman saz evinden 15 liraya aldığı bir bağlama ile ses ve saz dünyasının içine giren Ozan Arif, o gün bugündür hiç susmadan ve hak bildiği yoldan taviz vermeden gönül dostlarına seslenmektedir.

ÖDÜLLERİ

Güzel sanatlara yeteneği, şiire ilgisi ve özellikle şairliğe olan kabiliyetinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlayan Ozan Arif`in başarıları hayatının ileriki yıllarında yöresel sınırları aşıp Türkiye genelinde de devam etti.

Birçok şiir ve Halk Edebiyatı yarışmalarında üstün başarı gösteren Ozan Arif`in Türk Halk Edebiyatı`nın şiir, atışma, muamma, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme ve diğer dallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikalar ve ödüller vardır.

Bunların yanında Konya`da Türkiye Aşıklar Bayramı`nda değişik yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde eden Ozan Arif, yine Konya Aşıklar Bayramı`nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır.

Lakin kendisi onun için en büyük ödülü şöyle ifade ediyor:

“…ortaokul çağlarında çocuk yaşta bu sevdaya gönül vermişim. O yaşlardan beri verdiğim mücadelenin karşılığını, tertemiz yüreklerde sevgi sarayları kurarak aldım. Ülküdaşlarımın sevgi ve muhabbetinden daha büyük beşeri ödül olamaz.” 

Ben sosyalist bir gazeteci olarak bütün ülkücü camiaya başsağlığı dilerim.

Saygılarımla

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ